HDP’den 'ekonomik krizin çözümü' için genel görüşme talebi

HDP tarafından yapılan açıklamada, AKP-MHP ittifakının ekonomik krize karşı yürüttüğü politikaların çözümden uzak olduğu

HDP’den 'ekonomik krizin çözümü' için genel görüşme talebi

HDP, ekonomik ve sosyal krizin yarattığı tahribatların ortaya çıkarılması, krize çözüm bulunması ve yaşanan çoklu krizin detayları hakkında iktidarın bilgi vermesi amacıyla Meclis Genel Kurulu’nda genel görüşme talep etti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP), ekonomik ve sosyal krizin yarattığı tahribatların ortaya çıkarılması, krize çözüm bulunması ve yaşanan çoklu krizin detayları hakkında iktidarın bilgi vermesi amacıyla Meclis Genel Kurulu’nda genel görüşme talep etti. Bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi talebini içeren önergenin gerekçesinde, ekonomik ve sosyal krizin her geçen gün ağırlaştığına vurgu yapılarak, “AKP-MHP ittifakının neo-liberal ekonomi politikalarını, patronaj, nepotizm ve rant ilişkileriyle hemhal ederek devreye koyduğu uygulamaların, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin siyasal krizi tetikleyen yapısı ile birleşmesi çoklu krizi derinleştirmektedir. Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik ve sosyal krizin nesnel görüngüleri saymakla bitmeyeceği gibi, sadece birkaçını ele almak dahi içinde bulunduğumuz felaket tablosunu net şekilde resmedebilir” denildi.

İŞSİZLİK ARTIYOR

İşsizliğin arttığı, istihdamın ise azaldığına değinilen önergede, “Döviz kurlarının dizginlenememesi, ithalata bağımlılığın artması, bütçe tercihlerinin silahlanma endüstrisi ve yatırımları, güvenlikçi politikalar, şiddet ve çatışma eksenli olması ile israf, lüks ve rant ekonomisinin esas alınması gibi birçok fonksiyonel tercih, Türkiye’de yoksulluğun derinleşmesi ve gelir dağılımında adaletsizliği tarihte görülmedik oranlara ulaştırmıştır. Türkiye ekonomisi iktidar yanlısı yüzlerce milyarder üretirken, aynı dönem aralığında 20 milyona yakın insanı açlık ve yoksulluk ortamına sürüklemiştir” diye belirtildi. 

‘ÇÖZÜMDEN UZAK POLİTİKALAR'

AKP-MHP ittifakının ekonomik krize karşı yürüttüğü politikaların çözümden uzak olduğu belirtilen önergede, “Nitekim iktidarın sermayeyi gözeterek devreye koyduğu istihdam politikalarının sonuçları bu durumun en bariz göstergesidir. İşsizlik Fonu talan edilmek suretiyle, son üç yılda 134 milyar TL işveren teşviki verilerek istihdamın arttırılması amaçlanmıştır. Söz konusu tutar alınan vergilerden oluşturularak halkın sırtına yüklenmiştir. Oysa ki sadece son bir yılda pandeminin de etkisi ile 1,5 milyon istihdam kaybı yaşanmıştır. İstihdam yaratmak amaçlı teşvikler tam tersi yönde sonuç doğurmuş ve hatta işverenler aldıkları bu teşvikle hem istihdam yaratmamış, hem de mevcut işçilerini ‘sıfır maliyet’ ile istihdam etmiştir. ‘Hayali istihdam’, işsize umut olmamış, sermayeye ‘sıfır maliyet’ getirmiştir” ifadelerine yer verildi.

GENEL GÖRÜŞME NEDİR?

Genel görüşme, toplumu ve devlet faaliyetlerini ilgilendiren belli bir konunun Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesidir. Bu kapsamda önemli toplumsal, siyasal, ekonomik sorunlar ve dış politika konuları üzerinde genel görüşme açılabilir ve genel görüşme açılıp açılmamasına Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylamayla karar verilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
her yere yazıyorum çare ne
her yere yazıyorum çare ne - 8 ay Önce

bu para sistemi ile bakanda değişse çakanda değişse değişen bir şey olmaz malum gündemde büyük reset diye bir şey dolaşıyor.bunu fırsat bilip faiz deliği olmayan para sistemi kurulsa hergün gündemi meşgul eden enflasyon kriz, şu bu bunları duymayız.fiyatlar sadece malların arzına göre şekillenir.faizle basılan para deliği olan su kovası gibidir veya buz kalıbı gibi zamana göre azalır veya erir.ama altın gümüş bitcoin gibi faizsiz basılan para deliği olmayan kova ve sıcakta zamana göre erimeyen katı form gibidir.zaman bunları aşındırmaz.bunu yapmak mümkünmü mümkün bu olursa mecbur devletler denk bütçe yapmak zorundalar.vergi topladığından fazla harcayamazlar.tamam vergi toplasınlar fakat vergi yetmiyormuş gibi parayı enflasyonlarla eritiyorlar üstelik.neden yönetimde olanlar ihaleden kazandıkları yetmiyor ekstra faizle haklı soyuyorlar.bu durum değişmeden ne adalet olur ne düzen ne refah olur ne huzur.birilerinin borcunu faiziyle halk öder o garibimde çalışsın dursun öbürünün cebine zaten onlardan akıyor hiç çalışmadan emek sarfetmeden belli bir makamı işgali sayesinde.

SIRADAKİ HABER