Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan IMF açıklaması

CHP ve İYİ Parti’nin Türkiye’de bulunan IMF yetkilileriyle bir araya gelmesi, AKP’nin tepkisini çekmişti

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan IMF açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanlığı, CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile eski Merkez Bankası Başkanı, İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz’ın her yıl üye ülkelerin düzenli olarak ziyaret edilmesini içeren 4. Madde  görüşmeleri için Türkiye’de bulunan IMF yetkilileriyle bir araya gelmesi üzerine bir açıklama yaptı.

Bakanlık açıklamasında, "IMF heyetinin bakanlığımızın bilgisi dışında çeşitli görüşmeler yapması tarafımızca uygun görülmemektedir" denildi.

Öte yandan CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ile eski Merkez Bankası Başkanı, İyi Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz’ın her yıl üye ülkelerin düzenli olarak ziyaret edilmesini içeren 4. Madde  görüşmeleri için Türkiye’de bulunan IMF yetkilileriyle bir araya gelmesi, AKP’nin tepkisini çekti.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik ile IMF İcra Direktörü Raci Kaya, Öztrak ve Yılmaz'ın IMF yetkilileriyle yaptığı görüşmenin 'gizli', 'saklı' ve 'meşruiyet dışı' olduğu konusunda ısrarcı. Geçen yıl yaz aylarında yaşanan kur krizi sırasında gündem olan 'IMF'ye gitme' tartışmalarını hatırlatan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Burada enterasan olan şu; her gün 'Bu hükümet eninde sonunda IMF'ye gidecek' diye eleştiride bulunuyorlar, ondan sonra da gidip gizli saklı bir şekilde IMF yetkilileri ile görüşüyorlar. Burada çifte standart var. Bir de kendileri açısından yine tutarsız bir durum var" ifadelerini kullanırken; IMF İcra Direktörü Kaya da söz konusu toplantıların bilgileri dahlinde olmadığını belirterek şunları söyledi:

"Heyetle yapılan toplantılar boyunca böyle bir görüşme niyetinden dahi söz edilmemiştir. Buna rağmen böylesi saklanan, meşruiyet dışı bu toplantı, Türkiye'ye karşı farklı bir ajandanın varlığının göstergesidir." ifadelerini kullanmıştı."

ÖZTRAK: IMF İLE GİZLİ SAKLI BİR GÖRÜŞME YAPMADIK

CHP Sözcüsü Faik Öztrak IMF ile yapılan görüşmenin gizli saklı olmadığını söyledi. Öztrak, "Bu rutin bir iştir. Ama yönetimdeki iktidarın çağırması gerek. Demek ki çağırmışlar" dedi.

Öztrak düzenlediği basın toplantısında, IMF Türkiye İcra Direktörü Raci Kaya’nın ‘Görüşmeden haberimiz yoktu’ açıklaması ile ilgili de, “Haberi yoksa onun sorunu” sözlerini kullandı. Basın mensuplarından gelen IMF heyeti ile görüşme sorusu üzerine Öztrak şu açıklamaları yaptı:

“Gizli saklı bir görüşme yapmadık, Ankara’da bir otelde görüşme yaptık. Raci beyin haberi yoksa onun sorunu. IMF’yi dördüncü madde kapsamında ülkeye davet eden Hazine ve Maliye Bakanlığı’dır. 4 madde konsültasyonlarının muhatabı hükümettir. Bu madde kapsamında IMF çeşitli görüşmeler yapar. Bizim görüşmelerimiz de bu kapsamdadır.

Hükümet ve yandaşları bu kapsamdaki bir görüşmenin üzerine mal bulmuş mağribi gibi atlamasın. Bizde gizli olan bir şey yok. Ancak karşı tarafta gizli gizli tank palet fabrikasını peşkeş yapmak var. Bizde McKenzie ile kapı arkasında görüşmek, onlarla kayyum görüşmeleri yapmak olmaz. CHP her zaman şeffaf olmuştur, gerekenleri açıklamıştır.

‘BU RUTİN BİR İŞTİR’

“İktidar dördüncü madde görüşmeleri kapsamında ne kadar muhatap ise biz de öyleyiz. İktidar tarafında bir telaş görüyorum. Bunlar nereden çıkıyor. Hele hele bunu IMF icra direktörü olarak gönderdiğimiz bir ismin bilmemesi tuhaf. Eğer bundan icra direktörünün haberi yoksa, Hazine’nin haberi yoksa bu bizim meselemiz değil. Benim Hazine Müsteşarı olduğum dönemde IMF muhalefetle görüştü. Henüz iktidara gelmediği dönemde AKP ile de görüştüler. Bu görüşmeler periyodiktir. IMF üye ülkelerin ekonomilerini denetler ve raporlarını açıklar. Bu onun hem üyesi olan ülkeye hem de üyesi olan diğer ülkelere olan borcudur. Bu rutin bir iştir. Ama yönetimdeki iktidarın çağırması gerek. Demek ki çağırmışlar. Siz duydunuz mu bu çağrıyı? Biz açıklardık, saydamlığın ülkede geldiği durum ortada.”

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2019, 21:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER