Fitch'ten Türkiye için büyüme tahmini

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 4.5 büyümesinin beklendiğini açıkladı

Fitch'ten Türkiye için büyüme tahmini

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ekonomisinin bu yılın sonunda yüzde 4.5, gelecek yılın sonunda ise yüzde 3.6 seviyesinde büyümesinin beklendiğini açıkladı.

Kredi derecelendirme kuruluşunun 'Küresel Ekonomik Görünüm' raporunun Türkiye ekonomisine ilişkin bölümünde, Türkiye'nin 2018 sonunda yüzde 4.5, 2019 sonunda yüzde 3.6, 2020 yılında ise yüzde 4.8 seviyesinde büyüme kaydetmesinin beklendiği belirtildi.

Raporda, Türkiye'de enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 11.8, gelecek yılın sonunda yüzde 10.0, 2020 yılında ise yüzde 9.0 seviyesinde gerçekleşmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Fitch raporunda, Türkiye'de ayrıca politika faiz oranının bu yılın sonunda yüzde 16.75, gelecek yıl yüzde 14.0, 2020 yılında ise yüzde 12.00 seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye'de son dönemde döviz kurunda görülen baskının ve faiz artışlarının iç talep üzerinde olumsuz etki oluşturabileceği belirtilen raporda, "Yüksek yerel ve dış finansman maliyetleri ve zayıf para birimi, seçim sonrasında teşviklerin geri çekilmesi ile zaten yavaşlama ihtimali olan büyümeyi etkileyecek" değerlendirmesine yer verildi.

'KÜRESEL EKONOMİ GÜCÜNÜ KORUYOR'

Fitch raporunda, küresel ekonomide politik ve ticari risklerin yükselmesine rağmen halen küresel ekonominin gücünü koruduğu bildirildi.

Raporda, artan özel yatırımların, sıkılaşan istihdam piyasasının ve ABD'deki döngüsel mali gevşemeyi destekleyen para politikasının, gelişmiş ekonomilerin trendin üzerinde büyüme göstermesine katkıda bulunduğu kaydedildi.

Gelişen piyasalara ilişkin olarak da Çin'in halihazırda bu yıl için beklenenden daha iyi bir ekonomik büyüme kaydettiği belirtilen raporda, Rusya ve Brezilya'da ise ekonomik iyileşmesinin devam ettiği vurgulandı.

Raporda, emtia fiyatlarındaki artışın gelişen ekonomilerdeki emtia üreticilerinin gelirlerini olumlu yönde etkilediği belirtilirken, Euro Bölgesi'nde ise popülist politikaların politik risk oluşturduğu, bunun da bölgede gerilimi artırarak yatırımları olumsuz yönde etkileyebileceğinin altı çizildi.

Fitch raporunda, Euro Bölgesi'nin bu yıla ilişkin büyüme tahmininin yüzde 3.9'da yüzde 3.3'e çekildiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2018, 14:10

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER