Borsada devre kesici uygulaması sadece aşağı yönlü olarak kullanılacak

Borsa İstanbul, yüzde 5 olarak aşağı ve yukarı yönlü uygulanan devre kesici uygulamasını sadece aşağı yönlü olarak kullanılacağını açıkladı.

Borsada devre kesici uygulaması sadece aşağı yönlü olarak kullanılacak

Borsa İstanbul'da aşırı fiyat hareketlerini engellemek ve hisse senetlerinin hızlı değer kaybının önüne geçebilmek için devre kesici uygulamasında değişikliğe gidildi.

Panik satışlarında  hisse senetlerinde aşağı yönlü uygulanan yüzde 5'lik devre kesici uygulamasına devam edilirken; yukarı yönlü hareketlerde hisse senetlerinde işlem kesintisi yapılmayacak. Böylece aşağı yönlü hareketlerin kontrol altına alınması hedefleniyor. 

Borsa İstanbul, 13 Mart'tan itibaren aşağı ve yukarı yönlü yüzde 5 olarak uygulanmakta olan devre kesici tetikleme oranı, ikinci bir duyuruya kadar yukarı yönlü olarak kaldırıldı.

Borsa İstanbul'dan KAP'a şu açıklama yapıldı:

"Borsamızın 12/03/2020 tarih ve 2020/20 sayılı duyurusu ile Pay Piyasası'nda sürekli işlem yöntemi ile işlem görmekte olan sıralarda 13/03/2020 tarihinden itibaren aşağı ve yukarı yönlü yüzde 5 olarak uygulanmakta olan devre kesici tetikleme oranı, Pay Piyasası Yönergesi'nin 27'inci maddesi 2'inci fıkrası uyarınca Borsa Genel Müdürlüğü tarafından ikinci bir duyuruya kadar yukarı yönlü olarak kaldırılmıştır. İlgili sıralarda yüzde 5 devre kesici tetikleme oranı aşağı yönlü olarak uygulanmaya devam edecektir."

DEVRE KESİCİ UYGULAMASI NEDİR?

Devre Kesici Uygulaması (Otomatik Seans Durdurma Sistemi) kısaca; Sürekli İşlem Bölümü'nde fiyat değişiminin eşik değeri aşması durumunda işlemlerin geçici süre durdurulması ile emir toplama aşamasına alınması durumudur. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2020, 16:30

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER