Bitcoin ilk kez bir ülkenin resmi para birimi olacak

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'i ulusal para olarak kabul etmek için Kongre'ye bir yasa tasarısı sunacağını açıkladı

Bitcoin ilk kez bir ülkenin resmi para birimi olacak

El Salvador, kripto para birimi Bitcoin'i ülkenin resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke olmak için yasa tasarısı hazırladı.

Orta Amerika ülkesi El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin'i ulusal para olarak kabul etmek için Kongre'ye bir yasa tasarısı sunacağını açıkladı.

Başkan Bukele, 'Bitcoin 2021' konferansına yolladığı video mesajda, yasa tasarısıyla yurt dışında yaşayan El Salvadorluların ülkeye para göndermesinde büyük kolaylık sağlanacağını söyledi.

Dünya'nın aktardığı habere göre, yeni iş kollarının doğmasının önünün açılacağını söyleyen Bukele Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu an piyasadaki Bitcoin değerinin 680 milyar dolar olduğunu ifade etti.

YÜZDE 1'İ BİLE ÜLKENİN MİLLİ HASILASINI YÜZDE 25 ARTIRACAK

Bukele, bu paranın yalnızca yüzde 1'i bile El Salvador'a yatırım olarak gelse, bunun ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası'nı yüzde 25 artıracağını kaydetti.

Yasa tasarısı kabul edildiği takdirde ülkenin mevcut ulusal para birimi olan doların yanı sıra, Bitcoin de resmen kullanılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2021, 19:53

YORUM EKLE
YORUMLAR
finansal özgürlük
finansal özgürlük - 1 hafta Önce

kafasına göre arzı artırılan para yerine arzı sabit güvenilir bir entrümanda mal ve hizmeti karşılayan değeri saklamakla mümkün. neden içine ellerini sokup çalamayacakları için.biraz manüpülasyon uğrayabilir ama o oyunlara da gelmezlerse kimse insanları cebinden habersiz parasını çalamaz suçuda ona buna atmaya gerek yok.sistemin en başındakiler suçlu sonra toptancılar şunlar bunlara ihale kalıyor abi suç onlarda değilki adam kafasına göre para genişleti o ne yapsın ancak sağlam zamana göre erimeyen bir enstrüman olmalı piyasada o zaman ne kriz olur nede buhran.

SIRADAKİ HABER