Berat Albayrak: Yeni bir ekonomik başarı hikâyesi yazıyoruz

Albayrak, Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği Zirvesi'nde konuştu

Berat Albayrak: Yeni bir ekonomik başarı hikâyesi yazıyoruz

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) ile Çin Sanayi Ekonomileri Federasyonu (CFIE) işbirliğinde düzenlenen Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği (BRICA) Zirvesi, İstanbul’da başladı.

İki gün sürecek zirveye, Türkiye ve Çin’in yanı sıra farklı kıtalardan iş dünyası, akademi ve sivil toplumun önde gelen temsilcileri katılıyor.

Kuşak ve Yol Sanayi ve Ticaret Birliği (BRICA) Zirvesi'nde konuşan Albayrak, "Türkiye yeni bir ekonomik başarı hikâyesi yazmaya başlamıştır" dedi.

Zirvede konuşan Albayrak’ın açıklamaları özetle şöyle:

TİCARETTE KORUMACILIĞA KARŞI ÇIKTIK

Bugün çok kutuplu bir küresel ekonomik sistem görüyoruz. Kuşak ve yol gelişimi bize ulaşım altyapımızı adım adım iyileştirme imkanı veriyor. Türkiye’de kuşak ve yol girişimini destekledik. 2008 küresel ve finansal krizden bu yana 10 yıl geçti. Önemli adımlar atıldı. 2011’den bu yana küresel ekonomi yavaş yavaş toparlandı. Para ve maliye politikaların beraberinde getirdiği kimi etkiler bugün hâlâ etkisini sürdürüyor. Adil, serbest ve çok taraflı kurallara dayalı bir ticaret sisteminin tüm dünya ekonomilerinin çıkarına olduğunu ifade ediyoruz. Türkiye olarak ticarette korumacılığa karşı çıktık. Türkiye’de küresel finansal kriz sonrası dönemde yıllık ortalama yüzde 7’ye yakın bir büyüme gösterdi. Başka ülkeler gibi yoğun kamu maliyesi tedbirlerine Türkiye başvurmadı.

Son 5 yılda yaşananlara rağmen Türkiye daha güçlü çıktı. Önümüzdeki günlerde Türkiye olarak bu temelleri daha güçlendireceğiz sağlamlaştıracağız. Bankacılık sektörünün güçlü sermaye yapısını muhafaza edeceğiz, risklere karşı daha dayanıklı hale getireceğiz. Yeni ekonomi programımızı karşılaştığımız zorlukların farkında olarak ülkemizi güçlü yönlerin üzerine inşa ettik. Ağırlıklı yurt içi ve yurt dışı piyasalarımız çok olumlu rteaksiyon gösterdi. Türkiyenin risk priminde önemli bir düşüş gösterdi.

EKONOMİDE DALGALANMALAR DURDU

Yeni ekonomi programımızı, karşılaştığımız zorlukların farkında olarak ülkemizin güçlü yönleri üzerine inşa ettik. Ağırlıklı yurt içi ve yurt dışı piyasalarımız çok olumlu reaksiyon gösterdi. Türkiye’nin risk priminde önemli bir düşüş gösterdi. Hazinenin iç borçlanma faizleri yüzde olarak baktığımızda 230 baz puanın üzerinde bir gerileme ortaya koydu. Amerikan doları cinsinden getiriler ciddi pozitif ayrışma gösterdi. Türk Lirası, Amerikan Doları karşısında yüzde 21 değer kazandı. Özetle Türkiye ekonomisinde yaşanan tüm dalgalanma durdu ve sağlam adımlarla yoluna devam etmeye başladı. Panik havasına izin vermedik. Adım adım rasyonel politikalarla güçlü güven veren söylem ve duruşumuzla süreci çok güçlü ve iyi şekilde yürüterek geride bıraktık.

TAHVİLLERE 3 KATI TALEP

Türkiye’nin kaynak sorunu yok. Dalgalanmanın ve belirsizliğin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde Türk tahvillerine gelen 3 katı talep, doğru politikaların başarısıdır. Doğru yoldayız, durmayacağız, gevşemeyeceğiz. Politikalarımızı kararlılıkla hayata geçirmeye devam edeceğiz. Zayıflıklarımızı güçlendirecek adımları aynı motivasyonla devam edeceğiz. Türkiye yeni bir ekonomik başarı hikâyesi yazmaya başlamıştır.

Güncelleme Tarihi: 19 Ekim 2018, 16:24

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER