Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından "Acil Kullanım Onayı" verilmesinin ardından Çinli Sinovac firmasınca üretilen CoronaVac aşısının uygulanacağı ikinci aşama meslek grupları arasına, iş güvenliği uzmanları ve OSGB (Ortak Sağlık Güvenlik Birimi) çalışanları dahil edilmedi.

Konuya ilişkin açıklama yapan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Komisyonu, “İş güvenliği uzmanları ve OSGB çalışanları öncelikli aşı grubuna dahil edilmeli” dedi.

Komisyondan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye’de de aşı çalışmalarına başlanılmıştır. Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafından aşılama süreçleriyle ilgili öncelikli gruplar belirlenmiş ve yerinde bir kararla; sağlık kurumunda çalışanlar ile tüm kamu, serbest eczane çalışanları birinci aşama aşı grubu içerisinde yer almıştır. Hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler başlığı altında belirtilen, Covid-19 aşısı uygulanacak ikinci aşama meslek grupları arasına ise 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu göre çalışmakta olan iş güvenliği uzmanları ve OSGB çalışanları maalesef dahil edilmemiştir. İş güvenliği uzmanları, iş yeri hekimleri ve diğer sağlık personelleri ile iş yerlerindeki sağlık ve güvenlik faaliyetlerini yürütmektedir. Bu faaliyetler; hastane, laboratuvar ve görüntüleme merkezlerinin aralarında bulunduğu, binlerce kişinin çalıştığı iş yerlerini de kapsamaktadır. Ayrıca pandemi sürecinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talimat ve duyuruları doğrultusunda; iş yerlerindeki önlemlerin alınması, denetim ve eğitim faaliyetleri de iş güvenliği uzmanlarının sorumluluğundadır.”

EVDEN ÇALIŞMA İMKÂNI YOK

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı:

“İş güvenliği uzmanlarının yaptıkları iş ve taşıdıkları sorumlulukları gereği diğer iş kollarında olduğu gibi uzaktan, evden veya kısa çalışma imkânları bulunmamaktadır. İş güvenliği alanında çalışanlar büyük riskler altında görevlerini yerine getirmekte, çalışma yaygınlığı açısından da temas ve enfekte durumunda en yaygın taşıyıcı konumundadır. Covid-19 nedeniyle çok sayıda iş güvenliği çalışanının hayatını kaybettiği bir gerçektir. Bu kapsamda, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması için iş yerlerini terk etmeden büyük bir özveriyle görevlerini yerine getiren iş güvenliği uzmanlarının ve OSGB çalışanlarının da aşı önceliği konusunda iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli meslektaşları gibi öncelikli kapsama acilen dahil edilmelidir.”