Eğlenmekten herkes hoşlanır ve bazen eğlenirken kazanmanız da mümkündür. Örneğin https://7slots.casino/tr/ gibi bir sitedeki oyunlar, yeterince şanslıysanız gerçek para kazanmanızı sağlayabilir. Ancak bu oyunlarda kullanacağınız bütçeyi biriktirmek için önce kendi işinizi kurmanız ve gelir elde etmeniz iyi bir fikir olacaktır. Sorun şu ki, günümüzde iş dünyası oldukça rekabetçidir ve başarılı olmak istiyorsanız, esneklik ile organizasyon becerilerine aynı anda sahip olmanız gereklidir.

Çoğu girişimci, işe başlar başlamaz para kazanmaya da başlayacağını düşünür ancak bu hemen hiçbir zaman doğru değildir. Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız tüm adımlarınızı planlamanız ve ne yaptığınızı biliyor olmanız gereklidir. Aşağıdaki ipuçlarını size yardımcı olmaları için hazırladık.

Organize Olun

Başarı, her şeyden önce organize olarak elde edilir. Böylelikle amaçlarınızı tamamlayabilir ve yapılacak işleri sağlıklı bir şekilde takip edebilirsiniz. Organize olmanın en iyi yöntemi, her gün için yapacağınız şeylerin bir listesini oluşturmaktır. Tamamladığınız her görevi listeden silin. Bu, hiçbir noktayı atlamamanızı ve büyüme için gerekli olan her şeyi yapmanızı sağlayacaktır. Bütçenize göre organizasyon düzeyini artırmak için SaaS araçları kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak çoğu işletme için basit listeler ve tablolar bile organizasyon gereksinimlerinin çoğunu karşılayacaktır.

Kayıt Tutun

Başarılı her işletme detaylı kayıt tutar. Bu sayede, işletmenizin finansal durumunu ve sizi ne gibi zorlukların beklediğini daima takip edebilirsiniz. Bunları bilmek, geleceğe dair plan yapabilmenizi ve sorunlara karşı  en azından zaman kazanmanızı sağlar.

Çoğu işletme, iki farklı kayıt tutar ve birini şirkette, diğerini bulutta saklar. Sürekli olarak otomatik yedeklenen kayıtlara sahip olursanız, verilerinizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Fiziki kayıtları yedek olarak tutmaya devam edin, bulut kayıtlarını ise tüm çalışanlarınıza açın.

Rakiplerinizi Analiz Edin

Başarılı olmak için diğer şirketlerden bir şeyler öğrenmekten korkmamalısınız. Sonuçta sizden daha önce piyasaya girdiler ve halen piyasada olduklarına göre bir şeyi doğru yapıyorlar demektir. Rakip analizini nasıl yapacağınız her sektörde farklıdır. Örneğin bir market sahibiyseniz, diğer marketleri ziyaret edebilir, alışveriş yapabilir, diğer müşterilerle konuşabilir ve rakibinizin neyi doğru yaptığı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Elbette bazı rakipleriniz (örneğin bir fabrika) bu kadar basit şekilde analiz edilemez. Bu gibi sektörlerde, sağlıklı bir analiz yapmak uzmanlarla (örneğin bir mali müşavir ile) çalışmanız en iyisi olacaktır.

Riskleri ve Ödülleri Anladığınızdan Emin Olun

Başarılı olmak isteyen herkes risk almalı ancak bunların planlanmış riskler olmasına dikkat etmelidir. Daima kendinize yapacağınız işin dezavantajının ne olduğunu sorun. Bu soruyu cevaplayabilirseniz, olabilecek en kötü şeyin ne olduğunu da bilirsiniz. Bu bilgi ile ödül ve risk analizi çok daha sağlıklı şekilde yapabilirsiniz. Riskleri ve karşılığında elde edebileceğiniz ödülleri doğru şekilde analiz etmek, işinizi ne zaman başlatacağınız konusunda da doğru kararlar almanızı sağlar. Örneğin, 2020'deki ekonomik kriz bir fırsat (örneğin, dezenfektan satmak) veya bir engel (sosyal mesafe döneminde yeni bir cafe açmak) oluşturabilir: Bunlardan hangisinin olacağını ancak risk – ödül analiziyle anlayabilirsiniz.

Yaratıcı ve Yenilikçi Olun

Başkalarının yaptığı şeyleri tekrar etmenin bir anlamı yoktur. İşinizi nasıl geliştirebileceğinizi ve rekabette nasıl öne çıkabileceğinizi düşünün. Yeni yaklaşımlara ve yenilikçi fikirlere açık olun. Sunduğunuz hizmetin dışına çıkmaktan da çekinmeyin. Örneğin Amazonilk açıldığında sadece kitap satıyordu. Bir çevrimiçi market de sunmaya başladığında herkes çok şaşırmış ve başarılı olacağına ihtimal vermemişti. Ancak bu “ek iş”, Amazon’u şu anda dünyanın en değerli şirketi haline getirdi.

Yalnızca İşinize Odaklanın

Yeni bir işe başlamanız, hemen para da kazanabileceğiniz anlamına gelmez. Potansiyel müşterilerin markanızı tanımaları zaman alır, bu sebeple başlangıçta yalnızca kısa vadeli hedeflere odaklanın. İlk birkaç yıl boyunca gelirinizi yatırım maliyetlerini karşılamak için kullanacak ve büyük ihtimalle kâr bile etmeyeceksiniz. Bu normaldir, ancak birkaç yıldan sonra bile halen kâr etmiyorsanız, ürününüz veya hizmetinizle ilgili ne gibi sorunlar olduğuna bakın. Bir sorun yoksa, o ürün veya hizmetin halen bir pazarının olup olmadığını değerlendirin..

Fedakârlık Yapmanız Gerekeceğini Unutmayın

Yeni bir iş kurmak özellikle başlangıçta çok zorlayıcıdır ve uzun bir süre boyunca zor kalmaya devam eder. Çoğu zaman, maaşlı çalışsaysınız ayıracağınız zamandan daha fazlasını ayırmanız gerekecektir. Bu da, ne yazık ki aileniz ve arkadaşlarınızla daha az zaman geçirmek anlamına gelir. Haftasonlarını ve tatilleri bir süreliğine unutun, özellikle de işinizi büyütmeye kararlıysanız. Bu, özel ve sosyal hayatınızda pek çok fedakârlık yapmanızı gerektirecektir: Buna hazır değilseniz, kendi işinizi kurmak için doğru zamanda olmayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerini İhmal Etmeyin

Mükemmel bir müşteri hizmeti sunmak, yeni işletmeler için daha da önemlidir. Müşterilerinize satış öncesi ve satış sonrası destek verirseniz, gelecekte de sizden alışveriş yapmayı tercih ederler. Günümüzün rekabetçi iş ortamında, başarılı ve başarısız işletmeler arasındaki en önemli farklardan biri, işletmenin sağladığı destek düzeyidir. Bütçenizde müşteri hizmetleri için ayırdığınız bir kısım daima olsun ve buna hiçbir zaman son vermeyin.

İstikrarlı Olun

İstikrarlı olmak, rekabetçi bir pazarda tutunmanın en önemli kuralıdır. Hedeflerinizden sapmadan her gün başarılı olmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edin. Böylelikle uzun vadede de kalıcı olacak olumlu alışkanlıklar kazanırsınız. Ani değişiklikler yapmayın ve marka kimliğiniz oturana kadar müşterilerin sizden ne beklemesi gerektiklerini anlamalarını sağlayın. Sık sık fikir değiştirirseniz, müşterileriniz markanızı belirli bir imaj ile bağdaştıramaz.