Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğe atanan İrfan Fidan, AYM başkanlığı için adaylığını açıkladı.

Fidan'ın ismine itirazlar olduğu ve Yüksek Mahkeme'de rahatsızlık yarattığı öne sürüldü.

AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın görev süresinin dolacak olması nedeniyle 2 Şubat Perşembe günü başkanlık seçimi yapılacak. Arslan'ın yeniden adaylığını koyduğu seçimlerin sürpriz adayı ise İrfan Fidan oldu.

Adaylık için üyeleri ziyaret eden Fidan'ın adının doğrudan Cumhurbaşkanlığı'ndan işaret edildiği belirtiliyor.

Buna karşılık AYM'nin en kıdemsiz üçüncü üyesi olan Fidan'ın adaylığının Yüksek Mahkeme'de rahatsızlık yarattığı öğrenildi.

DW Türkçe’nin haberine göre, Arslan'ın başkanlıktaki 4 yıllık görev süresi, 13 Şubat'ta dolacak. Başkanlık seçiminin yapılacağı AYM Genel Kurulu, toplam 15 üyeden oluşuyor. AYM kulislerinde, daha önce başkan adayları olarak Rıdvan Güleç ve Basri Bağcı'nın isimleri konuşuluyordu. AYM üyeliği süresi 2024'te dolacak olan Arslan'ın ise başkanlık için aday olmayacağı belirtiliyordu.

İRFAN FİDAN, AYM BAŞKANI OLMAK İSTİYOR

Ancak AYM üyesi İrfan Fidan, son anda adaylığını açıkladı. Yargı kulislerinde, Fidan'ın adının doğrudan Cumhurbaşkanlığı'ndan işaret edildiği ifade ediliyor.

Fidan'ın, AYM üyelerini tek tek ziyaret ederek seçim çalışmalarına başladığı öğrenildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yaptığı sırada, Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından 27 Kasım 2020'de Yargıtay üyesi yapılan Fidan, görev süresinin dördüncü gününde AYM üyeliğine aday olmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, beş aday arasından Fidan'ı 23 Ocak 2021'de AYM üyesi olarak seçmişti.

AYM'NİN EN KIDEMSİZ ÜYESİ KONUMUNDA

Fidan, AYM'nin en kıdemsiz üçüncü üyesi konumunda. Bu nedenle iktidara yakın görünen bazı üyelerin dahi, Fidan'ın adaylığına tepki gösterdiği, görüşlerini Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı yetkililerine ilettiği kaydedildi.

AYM'de Arslan'ın arasında bulunduğu beş üye, genellikle muhalif kararlara imza atıyor. Bu isimlerin karşısında ise 10 kişilik iktidara yakın üye bloğu var. Ancak başkanlık seçiminde bu üyelerin farklı hareket edeceği belirtiliyor.

AYM kulislerinde, Fidan'ın adında uzlaşma çıkmaması nedeniyle, üst düzey bir Adalet Bakanlığı yöneticisinin bazı AYM üyelerini arayarak ikna etmeye çalıştığı, Fidan'ın üyeliğini Cumhurbaşkanlığı'nın istediğini bu üyelere ilettiği konuşuluyor.

Bu gelişmelerin ardından Arslan da yeniden başkan adayı oldu. Fidan'ın adının Cumhurbaşkanlığı tarafından işaret edilmesinden sonra Basri Bağcı ve Rıdvan Güleç'in ise adaylıktan vazgeçtiği öğrenildi.

AYM'ye ilişkin kanuna göre başkan, üyeler arasında gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğuyla 4 yıl için seçiliyor. Süresi bitenler yeniden seçilebiliyor. Bu nedenle yeni başkanın en az sekiz üyenin oyunu alması gerekiyor.

YENİ BAŞKAN, HDP DAVASINI YÖNETECEK

AYM'deki başkanlık seçimi, doğrudan mahkemedeki dava süreçlerini etkileyecek. Bunların başında ise HDP'nin kapatılması istemiyle açılan dava geliyor.

HDP, kapatma davası kapsamında 14 Mart'ta esasa ilişkin savunmasını yapacak. Fidan, AYM Başkanı seçilirse kapatma davası oturumlarını yönetecek.

AYM, 6 Ocak'ta ise yediye karşı sekiz oyla HDP'nin Hazine yardımı hesaplarını bloke etme kararı almıştı.