Başbakanlığı devralan Starmer: Değişim için çalışmaya hemen başlayacağız Başbakanlığı devralan Starmer: Değişim için çalışmaya hemen başlayacağız

İran'da cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turu 5 Temmuz'da gerçekleşti. Seçimlerin ikinci turunda yüzde 53,7 oy oranıyla Mesud Pezeşkiyan, İran'ın yeni cumhurbaşkanı seçildi. İlk açıklamasında Pezeşkiyan, önlerindeki yolun zorlu olduğunu, bunu birliktelik ve güven olmadan aşamayacaklarını belirtti. Pezeşkiyan, X sosyal medya hesabından yayınladığı açıklamada şunları kaydetti: 

"Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum" ifadelerini kullandı.

İran'da yapılan cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda açıklanan resmi sonuçlara göre, reformist Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olmuştu. Pezeşkiyan'a karşı yarışan muhafazakar, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili'nin oy oranı ise yüzde 44,4'te kalmıştı. Seçimi kaybeden Celili, halk tarafından seçilen herkesin saygın olduğunu ve yeni cumhurbaşkanına tüm imkanlarla yardımcı olunması gerektiğini belirtmişti.

Kaynak: rss