TAHRAN - Dışişleri Bakanlığının haftalık basın toplantısında gündeme dair soruları yanıtlayan İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, düşürülen helikopterle ilgili soru üzerine, "Sınır ihlali önceden planlanmış bir girişim değil. Dolayısıyla her iki tarafı da soğukkanlı olmaya davet ediyoruz. Her iki ülkenin de en makul yolu tercih edeceğini umuyoruz" dedi.

“İSRAİL HALA KİMYASAL SÖZLEŞMESİNİ İMZALAMADI”

BM'nin Suriye'de kullanılan kimyasal silahlarla ilgili raporunu değerlendiren Afham, "Raporda kimyasal silahları kimin kullandığı yönünde bir bilgi verilmemiştir. Kimyasal silahlar failleri kim olursa olsun kınanmaya mahkumdur. Suriye'nin Kimyasal Silahlar Sözleşmesi'ne katılımı olumlu bir gelişmedir. Ancak Siyonist rejimin halen bu sözleşmeye yanaşmaması uluslararası kamuoyunu endişelendirmektedir ve bu endişelerin giderilmesi için bir takım önlemler alınmalıdır" diye konuştu.

“SURİYE’DE İRAN ASKERİ YOK”

Afham, sosyal medyada yayınlandıktan sonra dış basında yer alan, İran askerlerinin Suriye'de görev aldığına ilişkin görüntülerle ilgili soruya ise "İran'ın Suriye'de hiçbir şekilde resmi askeri varlığı bulunmuyor" cevabını verdi. Suriye'de gayri resmi veya gönüllü İranlı askerlerin bulunup bulunmadığı sorusunu cevapsız bırakan Afham, "İran Suriye'ye yalnızca insani yardımda bulunacağını daha önceden duyurmuştur" dedi.

Dışişleri Sözcüsü, Cumhurbaşkanı Ruhani'nin New York ziyaretinde ABD'li yetkililerle görüşmeleri olup olmayacağı konusunda, "Sayın Cumhurbaşkanının ABD'li yetkililerle birebir görüşmesi öngörülmemiştir. Bu görüşmeler ancak 5+1 müzakereleri kapsamında yer alabilir" bilgisini verdi.

Afham ayrıca, BM Genel Kurulu'nun ardından, Rusya Devler Başkanı Vladimir Putin'in İran'a resmi ziyarette bulunacağını duyurdu. Putin'in ziyaretinin tarihi hakkında bilgi verilmedi. (Radikal)