İran'da Mahsa Amini'nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından başlayan protestolar 80'den fazla kent ve kasabaya yayıldı.

İran resmi devlet televizyonu, protestolarda en az 17 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Çatışmalarda ölenler arasında üç güvenlik görevlisinin de olduğu öne sürüldü.

Güvenlik güçlerinin protestoculara açtığı ateş sonucu hayatını kaybedenlerden birinin 16 yaşındaki bir erkek olduğu belirtildi.

Bu arada Oslo merkezli bir STK olan İran İnsan Hakları ise İran güvenlik güçlerinin müdahalelerinde en az 31 sivilin öldüğünü iddia etti.

İran İnsan Hakları Direktörü Mahmud Amiri Mughaddam, "İran halkı temel haklarını ve insanlık onurunu elde etmek için sokaklara çıktı. Ve hükümet onların barışçıl protestolarına kurşunla karşılık veriyor" dedi.

NE OLMUŞTU?

22 yaşındaki Mahsa Amini Tahran'da başörtüsü denetimi yapan ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan üç gün sonra 14 Eylül'de hastanede vefat etmişti.

Polis ise Amini’nin Tahran'daki ahlak polisinin getirdiği karakolda 13 Eylül'de aniden kalp rahatsızlığı yaşayarak acilen hastaneye kaldırıldığını öne sürmüştü.

Ancak ailesi bu iddiayı yalanlamıştı. Amini’nin Kürdistan eyaletindeki Sakkız şehrinde hafta sonu gerçekleşen cenazesinde de gösteriler düzenlenmiş ve “Diktatöre ölüm” sloganları atılmıştı. Polis cenazeye katılanlara saldırmıştı.