İran'daki cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince en çok oy alan reformist Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar Said Celili, ikinci tura kaldı.

İran'da 14'üncü Dönem Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde ilk tur sonuçlandı.

Buna göre adayların hiç birisi gerekli şart olan yüzde 50'yi geçemediği için seçimler ikinci tura kaldı. 

En fazla oyu alan 2 aday ikinci tura kalacak ve 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turda kazanan isim ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olacak. 

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, gece yarısı sandıkların açılmasından bu yana 19 milyon 69 bin 713 oyun sayıldığını açıkladı.

Adayların ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyordu İlk turda yüzde 50+1'in üzerine çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan 2 aday ikinci tura kalacak ve 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turda kazanan isim ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olacak.

İran’da oy sandıklarını taşıyan araca yapılan silahlı saldırıda 2 kişi öldü

İran’ın güneydoğusundaki Sistan-Beluçistan eyaletinin Rask kentinde, cumhurbaşkanlığı seçiminde oy sandıklarını taşıyan araca yapılan silahlı saldırıda 2 kişi öldü. Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı’na göre, oy verme işleminin bitmesinin ardından sandıkları alarak Rask’tan Cekigur kentine giden araca silahlı saldırıda bulunuldu. Olayda 2 görevli öldü, bazı sandık görevlileri yaralandı.

İran'ın yeni cumhurbaşkanı Pezeşkiyan'dan ilk açıklama İran'ın yeni cumhurbaşkanı Pezeşkiyan'dan ilk açıklama

İran'da 28 Haziran'da yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinde oy verme işlemi saat 24.00'e kadar uzatılmış ve bu saatten sonra sadece seçim merkezlerine girebilmiş kişiler oy kullanmaya devam etmişti. Daha sonra sayımı yapılan oylar, şehirlerdeki seçim kurullarına taşınmıştı.

Kaynak: rss