Irak Savunma Bakanlığı, Anbar Vilayeti'nin Hadise İlçesi'ne bağlı Alus bölgesi tank ve uçak destekli Irak ordu birlikleri tarafından IŞİD'den geri alındığını açıkladı.

Açıklamada, "Cezire ve Badiye Operasyonlar Komutanlığı'na bağlı 7'nci Kara Kuvvetleri'nden bir ekibimiz Ordu Jetleri yardımıyla Anbar İline bağlı Alus Bölgesi'ni geniş kapsamlı bir operasyon sonucu IŞİD örgütünden geri aldı. Bomba imha ekiplerinin de operasyonda büyük rolü oldu. Teröristlerin güvenlik güçleri ve sivilleri hedef almak üzere yaptığı bombalar tek tek imha edildi" denildi.

Anbar'da IŞİD kontrolündeki Felluce ilçesinin El-kurma kasabasına bağlı El-şihabi 2 köyü de IŞİD örgütünden geri alındı.

Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"2'nci hızlı müdahale tugayı zırh ve piyade birimlerinin katılımı ile El-şihabi 2 köyüne sürpriz bir operasyon düzenledi. Tugay köyün tamamını IŞİD teröründen kurtararak büyük bir iş başardı. Doğru istihbarat doğrultusunda yürütülen operasyonda bölgede bulunan çok sayıda IŞİD militanı çatışmalarda güvenlik güçlerimiz tarafından etkisiz hale getirildi."

Bildirinin devamında, operasyon sırasında büyük miktarda çeşitli otomatik silah ve mühimmat ile roketatar ve el yapımı bombaların yanı sıra örgüt tarafından saldırılarda kullanılan çok sayıda araç ile motosikletin ele geçirildiği belirtildi. (Mynet)