IŞİD saldırısından kaçarak Kerkük'e sığınan Türkmenler, Başbakan Erdoğan'ın IŞİD'i güçlendirdiğini ve şimdi ise örgütün kendilerini katlettiğini söyledi.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırısından kaçarak Kerkük’e sığınan Telaferli Türkmenler zor günler geçiriyor. Gıda ve barınma sıkıntısı yaşayan Türkmenler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın IŞİD’i güçlendirdiğini ve şimdi ise örgütün kendilerini katlettiğini söylüyor.

TÜRKÇE KONUŞAN IŞİD MİLİTANLARI

Türkmen sığınmacılar, IŞİD’in katliamından kaçtıklarını, saldırıda çok sayıda yakınlarını kaybettiklerini söyledi. Telaferli Türkmenler, IŞİD militanları arasında çok sayıda kişinin Türkçe konuştuklarına şahit olduklarını aktardı. Türkmenler, IŞİD kamplarında aralarında Türk Kızılayı çadırlarının da bulunduğu çok sayıda Türkiye'den gelen malzeme tespit ettiklerini ifade ediyor. Daha önce Irak ordusunun Telafer’de ele geçirdiği IŞİD kampında Türk Kızılayı’na ait çadırların görüldüğünü hatırlatan Türkmenler, IŞİD'in şimdi kendilerine, gelecek de Türkiye halkına musallat olacağını illeri sürdü.

CANLARINI KURTARMAK İÇİN KERKÜK'E SIĞINIYORLAR

Telafer’den Kerkük’e her gün çok sayıda Türkmen canını kurtarmak için sığınıyor.

"BUNLARI ERDOĞAN DESTEKLEDİ VE BAŞIMIZA MUSALLAT ETTİ"

Telaferli bir sığınmacı, IŞİD’i Başbakan Erdoğan’ın kendilerine musallat ettiğini söyleyerek, "Erdoğan, bunları sen destekledin ve başımıza musallat ettin. Bu Ramazan’da kâfirler insanlarımızı kesiyorlar. Erdoğan’ın desteklediği bu teröristlerden bir gün hesap soracağız. Unutmayın bu terör örgütü bir gün de Türk milletine musallat olacak." ifadesini kullandı.

"ERDOĞAN SADDAM'IN BAŞINA GELENLERDEN KEŞKE İBRET ALSAYDI"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın her zaman IŞİD’in imdadına yetiştiğini söyleyen Kevser Beşirli isimli Telaferli ise, "İnsafı olan Müslüman Türk halkı gelsin burada halimizi görsün. Erdoğan, Saddam’ın başına gelenlerden keşke ibret alsaydın. Zalimlerin ipi kısadır. Her fani insan gibi hesap vereceksin. Öz halkın bunların hesabını senden bir gün soracak. Senin IŞİD’i desteklediğine dair elimizde belgeler var. IŞİD’in elindeki Türk silahlarını ve Türk çadırlarını kendi gözlerimizle gördük. IŞİD militanları bizimle Türkçe konuşuyorlardı.” dedi.

Kazım Musa isimli sığınmacı ise kendilerinin de Türk olduğunu, hiçbir Türk hükümetinin kendilerine bu şeklide davranmadığını söyledi. “ Allah zalimlerden intikamımızı alsın. Neden Türk hükümeti bize böyle davranıyor” diyerek konuştu. (haberler.com)