Irak Parlamentosu Irak Başbakanı Haydar Abadi, Savunma, İçişleri, Petrol bakanları ile Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı ve Genelkurmay Başkanı’nın katılımıyla referandumu görüşmek üzere toplandı.
 
Rudaw'da yer alan habere göre, Kürt partilerinin boykot ettiği oturuma 184 parlamenter katıldı.
 
Çıkarılan kararlardan biri de Kerkük’e askeri güç gönderilmesi oldu.
 
Parlamento Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
 
-Kürdistan Bölgesi Yönetimi tarafından alınan referandum kararı anayasal değildir. Anayasa’nın 1. maddesi Irak’ın toprak bütünlüğünü içerir.
 
-Tüm Askeri Komutanlıklar, Irak’ın toprak bütünlüğünün korunması ve anayasanın yerine getirilmesi için Kerkük’teki tüm olanaklarını 10 Haziran 2014’teki konumuna getirmeli.
 
-Bakanlar Kurulu tarafından ulusal güvenliği sağlamak için referandum kararı alan Kürdistan Bölgesi yetkilileri ve Irak Federal Devleti’ne bağlı Kürt memurlar yargılanmalı.
 
-Kürdistan Bölgesi denetimindeki tüm sınır kapılarını kapatma ve oradan ülkeye girecek ürünleri “kaçak mal” olarak kabul edilmesi.
 
-Komşu ülkelere söz konusu kararları yerine getirmesi için yardımcı olunması.
 
- Kerkük ile tartışmalı diğer bölgelerde bulunan petrol kuyularının denetiminin merkezi yönetime geçmesi ve buradaki siyasi partilere bağlı güçlerin hakimiyetine son verilmesi.
 
-Mahkeme tarafından görevinden azledilen Kerkük Valisi’nin ve memurların bu karara uyması.
 
-Kürdistan Bölgesi’nde bulunan tüm yabancı temsilciliklerin kapatılması.
 
Açıklamada ayrıca, “Referandumun iptal edilmemesi halinde, Bağdat’ın Erbil ile hiçbir şekilde ön şartlı diyaloğa başlamaması gerektiği” belirtildi.
 
Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grup Başkanı Omid Xoşnav, Kürdistan Parlamentosu’nda yarın parti grup başkanlarının toplanacağını söyledi.
 
Xoşnav, “Irak Parlamentosu tarafından Kürt halkına karşı alınan kararları görüşmek üzere toplantı tarihini belirleyeceğiz” dedi.