Irak Ortak Operasyonlar Komutan Yardımcısı Abdülemir El Şemmeri, başkanlığındaki üst düzey bir heyet, Zaho'da dokuz sivilin öldüğü havan topu saldırısı sonrasında bölgeyi ziyaret etti.

Ziyaret sırasında açıklamada bulunan El Şemmeri, “Sınır çok geniş. Peşmerge ile birlikte, Türkiye-Irak sınırını kontrol etmek ve askeri gözlem noktaları kurmak için kapsamlı bir planımız var” ifadelerini kullandı.

Kısa Dalga’nın aktardığı habere göre; Irak Ortak Operasyonlar Komutan Yardımcısı Abdülemir El Şemmeri komutasında olup üst düzey güvenlik yetkilileri ile askerleri içeren heyet, Duhok’ta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile PKK arasında çatışmaların yaşandığı sınır bölgelerinde incelemelerde bulundu.

Zaho ve Amedi ilçelerindeki sınır bölgelerine giden Iraklı heyet, burada Peşmerge ve Irak Sınır Muhafızları’nın bulunduğu kontrol noktalarını gezdi.

Ziyaretin, TSK’nin bölgedeki pozisyonunu öğrenmek ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi ile Türkiye arasındaki sınırların kontrol edilmesi için atılacak adımları ele almak amacıyla gerçekleştiği belirtildi.

Şemmeri, “Irak topraklarında Türk kuvvetlerinin varlığını ve coğrafi konumun ayrıntılarını inceledik. Sınır çok geniş. Peşmerge ile birlikte, Türkiye-Irak sınırını kontrol etmek ve askeri gözlem noktaları kurmak için kapsamlı bir planımız var” dedi.