Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Ankara merkezli operasyonda 12 gazetecinin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. “IPI Türkiye'yi tüm gazetecileri gecikmeksizin serbest bırakmaya çağırıyor” başlıklı açıklamada gazetecilerle dayanışma içinde oldukları vurgulandı. 

Türkiye yetkililerine seslenilerek gazetecilerin serbest bırakılmasının talep edildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Editörler, gazeteciler ve medya yöneticilerinden oluşan küresel bir ağ olan Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), 25 Ekim 2022 tarihinde Türkiye'de 11 Kürt gazetecinin gözaltına alınmasını kınamaktadır. Gözaltılar, yetkililerin "terörle mücadele operasyonu" olduğunu iddia ettikleri operasyonun bir parçası olarak birçok farklı şehirde gerçekleşti. Türkiye, sıklıkla keyfi suçlamalara ve hapis cezalarına maruz kalan gazetecileri hedef almak için terörle mücadele yasasını düzenli olarak kötüye kullanmaktadır. Bu gözaltılar, Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik ciddi saldırıların bir örneğidir. IPI, Türk yetkilileri bu 11 gazeteciyi ve parmaklıklar ardındaki diğer tüm muhabirleri serbest bırakmaya çağırmakta.

25 Ekim'de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör soruşturması kapsamında Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa, Mersin ve Mardin'de yapılan eş zamanlı ev baskınlarında 11 gazeteci gözaltına alındı. Diyarbakır merkezli Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), gözaltına alınanların Mezopotamya Haber Ajansı (MA) Yazı işleri Müdürü Diren Yurtsever, MA muhabirleri Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar ve Ceylan Şahinli ile JINNEWS muhabirleri Habibe Eren ve Öznur Değer olduğunu bildirdi.

Yetkililer davanın detaylarına 24 saat erişim kısıtlaması getirdi. Bu durum, Türkiye'de avukatların gazeteci müvekkillerine ve dava bilgilerine erişiminin sıklıkla engellendiği, dolayısıyla etkili bir savunma yapmanın zorlaştığı daha geniş bir modelin parçası. DFG'ye göre, bir başka JINNEWS muhabiri Derya Ren de detayları henüz bilinmeyen ayrı bir soruşturma kapsamında gözaltına alındı. DFG Eşbaşkanı ve MA editörü Dicle Müftüoğlu IPI'a yaptığı açıklamada, operasyonun ilk detaylarını güvenlik güçleri tarafından hazırlanan ve Ankara merkezli bazı WhatsApp basın gruplarında dolaşıma sokulan bir bildiri aracılığıyla öğrendiklerini söyledi. Açıklamada, "gazeteci kılığına girmiş şüphelilerin" yasadışı PKK adına basın faaliyeti yürüttüğü iddia ediliyordu.

'MAHSUMİYET KARİNESİ İHLAL EDİLDİ'

Müftüoğlu, MA'nın Ankara ofisinin de basıldığını ve polisin kitaplara, gazete arşivlerine ve diğer eşyalara el koyduğunu söyledi. Müftüoğlu, basın gruplarına dağıtılan bildirinin savcılık tarafından değil de güvenlik güçleri tarafından hazırlanmış olmasının sanıkların adil yargılanma hakkını ve masumiyet karinesini ihlal ettiğini söyledi.

Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya üzerinden yaptığı resmi açıklamada 'PKK/KCK terör örgütünün Basın Konseyi'ne bağlı olarak faaliyet gösteren ve teknik takip sonucu tespit edilen halkı kin ve düşmanlığa tahrik edici yayınlar yapan Mezopotamya Haber Ajansı'na yönelik terörle mücadele operasyonu kapsamında haklarında yakalama kararı bulunan 14 şüpheliden 11'inin eş zamanlı operasyonlarla gözaltına alındığını" bildirdi. Açıklamada ayrıca bir dizi dijital materyal, kitap ve belgeye de el konulduğu belirtildi. Resmi açıklamaya güvenlik güçleri tarafından yayınlanan ve bazı gazetecilerin evlerinden zorla çıkarıldığını, kelepçelendiğini ve kafalarının yere doğru itildiğini gösteren kısa bir video eşlik etti. Müftüoğlu videoya atıfta bulunarak "Bu operasyonlar sadece gazetecileri kriminalize etmek ve kamuoyunda bunların terörist olduğu algısını yaratmak için yapılıyor' dedi.

KÜRT GAZETECİLER HEDEFTE  

Bu ayın başlarında IPI, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) ve Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa'dan (OBCT) oluşan bir heyet Türkiye'deki basın özgürlüğü misyonunun bir parçası olarak Diyarbakır'a gitti. Heyet üyeleri Dicle Fırat Gazeteciler Cemiyeti ve aralarında MA ve JINNEWS muhabirlerinin de bulunduğu yerel gazetecilerle bir araya geldi. IPI liderliğindeki heyet, gazetecilerin, gazetecilikleri ve Kürt kimlikleri nedeniyle iki kez hedef alınmalarının sonucu olduğunu söyledikleri sürekli yasal taciz, gözaltı, izleme ve gözetimle ilgili endişelerini dinledi. Heyet ayrıca Haziran 2022'de Diyarbakır'da terör suçlamasıyla tutuklanan ve halen cezaevinde bulunan 15 gazeteci ve bir medya çalışanı ile dayanışma amacıyla kısa bir gösteri düzenledi. Tüm meslektaşlarımızla dayanışma içindeyiz ve Türkiye'ye tüm gazetecileri gecikmeksizin serbest bırakmalı.”