EURO 2024 şampiyonu belli oluyor EURO 2024 şampiyonu belli oluyor

İstanbul Planlama Ajansı (İPA), 'İstanbul Barometresi' araştırmasının Mayıs 2024 sonuçlarını yayımladı. Katılımcılara göre İstanbul’un ilk üç sorunu %55,8 ile ulaşım, %49,8 ile ekonomik sorunlar ve %44,9 olası İstanbul depremi olarak belirlendi. 

"YÜZDE 22'LİK KISIM, EKONOMİK SEBEPLER NEDENİYLE BAYRAMDA İSTANBUL'DA" 

Katılımcılara Kurban Bayramında ne yapacakları da soruldu. Tatillerini genellikle İstanbul dışında geçirdiğini belirten katılımcıların %22,2’si bu bayramda ekonomik sebeplerden ötürü İstanbul’da olacağını belirtti. Katılımcıların %13,9’u ise ekonomik sebeplerle tatil harcamalarını kısarak tatil yapacağını belirtti.

"YURTTAŞLAR ÖDEME YAPAMIYOR, KENARA PARA KOYAMIYOR"

Araştırmaya göre mayıs ayında katılımcıların %18,6’sı bazı ödemeleri yapamadığını ve borca girdiğini, %27’si aslında pek geçinemediğini, %34,5’i kıt kanaat geçinebildiğini, %19,9’u ise geçinebildiğini ve kenara da para koyabildiğini belirtti.  Katılımcılara sokak hayvanlarıyla ilgili nasıl bir yol izlenmesi gerektiği de soruldu. Yanıtlara göre matılımcıların %36,3’ü aşı, bakım ve kısırlaştırma yaparak dışarıda yaşamalarına izin verilmesi, saldırgan olanlar barınaklara toplanması, %33,4’ü hepsi toplanarak barınaklarda bakılması, %16,5’i ise aşı, bakım ve kısırlaştırma yaparak dışarıda yaşamalarına izin verilmesi gerektiğini belirtti. Katılımcılara Mayıs ayındaki duygu halleri de soruldu ve 10 üzerinden değerlendirmeleri istendi. İstanbulluların ortalama stres seviyesi 6,9, kaygı seviyesi şse 5,8 olarak ölçüldü. Mayıs ayındaki yaşam memnuniyeti 4,9 mutluluk seviyesi ise 5,6 olarak ölçüldü.

Kaynak: rss