Vazgeçilemeyen beş internet sitesi

Web’deki hizmetlerin önemli bir bölümü, birkaç site tarafından sağlanıyor…

Vazgeçilemeyen beş internet sitesi

Web’in hayatımız içine bu kadar çok girmesi, çeyrek asırdan bile kısa bir sürede gerçekleşti. Yaklaşık 20 sene önce icat edilen Web, bugün milyarlarca sayfadan oluşan büyük bir ağ. Web’deki hizmetlerin önemli bir bölümü, her gün kullandığımız birkaç site tarafından sağlanıyor. Bu web sitelerinin sunduğu işlevlere o kadar çok bağlıyız ki, kapanmaları web’in çalkalanmasına neden olabilir.

İşte yokluğuna tahammül edemeyeceğimiz, yabancı kaynaklı olmasına rağmen bizlere Türkçe olarak sunulan 5 web sitesi:

Google

Google, sürekli geliştirdiği isabetli arama işlevi, temiz ve basit arayüzü, değişen Doodle’ları ile vazgeçemediğimiz bir hizmet. Google ana sayfası, şirketin haber, Google Play mobil uygulama mağazası, Gmail gibi uygulamalarına da kısayollar sunuyor.

YouTube

Web’in en büyük video paylaşım sitesi olan YouTube, her gün yüklenen sayısız videoyla güncel kalmaya devam ediyor. Müzik kliplerinden komik şeyler yapan hayvanlara, konserlerden çeşitli spor etkinliklerine her şeyi YouTube’da bulmanız mümkün. Veya kendi videolarınızı paylaşıp ünlü olmayı da deneyebilirsiniz.

Facebook

Facebook’un 1 milyarın üzerindeki kullanıcı kitlesinin önemli bir kısmı ondan şikayet ediyor olsa da, site dünyanın en büyük sosyal ağı olmayı sürdürüyor. Ailemiz ve arkadaşlarımızla iletişime geçmenin en iyi yollarından birini sunan Facebook, aynı zamanda çok iyi bir fotoğraf paylaşma hizmeti. Bugün birçok web sitesi, onlara kaydolmadan Facebook bilgileriniz ile oturum açmanıza izin veriyor ve bu, sitenin gücünün önemli bir işareti. Son olarak Facebook, bizlere cep telefonudan ücretsiz sesli arama işlevini de sunmaya başlamıştı.

Twitter

Sadece 140 karakterlik paylaşımlar yapabildiğiniz Twitter, Facebook’tan oldukça farklı bir sosyal ağ. Karşılıksız takip sistemiyle çalışan Twitter’da takip ettiğiniz kişileri gerçek hayatta tanımak zorunda değilsiniz. İster hayran olduğunuz şarkıcıyı, ister ilgili olduğunuz bir konuyu takip edin, veya isterseniz bizzat tartışmalara katılın. Twitter’ın listemize girmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de son haberler için inanılmaz bir kaynak haline gelimiş olması. Bu konudaki tek sorun ise zaman zaman sahte haberlerle karşılaşmanız.

Wikipedia (Türkçesiyle Vikipedi)

Herhangi bir konu, kişi, yer veya bir ürün hakkında bilgiye ihtiyacımız olduğunda baktığımız ilk kaynak, Wikipedia. Tüm dillerde toplam 24 milyon girdisi bulunan sitede 202.000′in üzerinde Türkçe girdi, 4 milyon İngilizce girdi bulunuyor. Wikipedia, zaman zaman yanlış bilgiler sunması nedeniyle eleştirilse de, gönüllü yazarların denetimiyle bu sorun hemen hemen çözülmüş gibi. (teknolojimix)

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2013, 00:12

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER