Türkçe yazan IŞİD'liler en çok PKK hakkında tweet atıyor

4 kişilik bir grubun, 1 yıldan uzun süren çalışması sonucu elde ettiği veriler açıklandı

Türkçe yazan IŞİD'liler en çok PKK hakkında tweet atıyor

Sosyal medya ağı Twitter'da Türkçe konuşan IŞİD destekçilerinin belirlenip paylaşımlarının analiz edilmesi ile ortaya çıkan araştırmanın sonuçlarına göre, örgüt destekçileri en çok PKK ile ilgili mesaj atıyor.
 
TOBB Üniversitesi'nden Doç. Dr. Haldun Yalçınkaya'nın başkanlığında 4 kişilik bir grubun, 1 yıldan uzun süren çalışması sonucu elde ettiği veriler, Twitter'da Türkçe konuşan IŞİD sempatizanlarının profilini ortaya çıkardı.
 
İLETİLERDE AYET YOK
 
Yapılan Twitter incelemesine göre, IŞİD sempatizanlarının ilk gündem maddesinin PKK olduğunu söyleyen Yalçınkaya, "Türkçe konuşan ve IŞİD sempatizanı hesapların 15 Haziran 2015 sonrası artış gösterdiği anlaşılıyor. Suriye topraklarında PYD ve IŞİD arasında uzun süredir devam eden çatışmanın, Türkiye'de de IŞİD ve PKK sempatizanlarının artması ve Türkiye'ye karşı eylemler yapılması sonucunu doğurması dikkat çekiyor. Genel olarak bulduğumuz, kullanılan kelimeler arasında bomba, YPG, PKK var. Hiçbirinde Kuran ayetleri gibi dini ifadeler öne çıkmıyor" açıklamasını yaptı.
 
Kullanıcılara dair istatistiklerden bazıları şöyle:
 
Profillerinde yer göstermeyi gizliyorlar. Yüzde 12.3'ü Türkiye'den, kalanı çeşitli coğrafyalardan. Sosyal medya üzerinden propaganda yapıp eleman topluyorlar. Sempatizanlar saldırılardan önce ve sonra Twitter'da harekete geçiyor.
 
'52 TÜRKÇE KELİME BELİRLEDİK'
 
Habertürk TV'de araştırma hakkında bilgi veren Yalçınkaya, "Alan çalışması yapamıyorduk. En büyük sorun buydu. Burada akıllı telefonlar ve bilgisayarla hayatımıza giren sosyal medya kurtarıcı oldu. Bunun için de Twitter'ı kullandık. Çünkü Twitter'ı kullanmak özel hayatın gizliliğine girmiyor. Bu hesapları tespit etmek önemliydi çünkü gerçekten IŞİD'e sempati duyan hesapları takip etmeliydik. 2015 Haziran ayında IŞİD'in yayınlarından 52 Türkçe kelime belirledik ve bu kelimelerin yer aldığı mesajları ele aldık. 51 bin mesaj belirledik ve tek tek inceledik. Aylar süren çalışma sonrası 21 tane merkezi hesap ve 2 bin 567 kişilik ağ bulduk. Bunlar çekirdek hesaplar. Bunlar IŞİD'e sempati duyan ve Türkçe konuşan hesaplar. Bunları izlemeye aldık" diye konuştu. (Kaynak: Sputnik, Hürriyet)
 

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 19:30
YORUM EKLE