İşçilerin TikTok videoları, TikTok'un 'Emek Sineması' projesinde

Türkiye’nin dört bir yanında farklı sektörlerde çalışan işçiler, çalışırken çekilen videolarını TikTok’ta paylaştı, Karşı Sanat bu videoları TikTok'un Emek Sineması projesinde bir araya getirdi.

İşçilerin TikTok videoları, TikTok'un 'Emek Sineması' projesinde

Sosyal medyanın yaygın kullanımıyla birlikte işçiler de çalışırken çektikleri videoları sosyal medyada paylaşmaya başladı. Bu anlamda en çok kullanılan uygulama ise TikTok oldu. Türkiye’nin dört bir yanında farklı sektörlerde çalışan işçiler, çalışırken çekilen videolarını müzik eşliğinde TikTok’ta paylaştı. Karşı Sanat bu videoları TikTok'un Emek Sineması projesinde bir araya getirdi. http://tiktokunemeksinemasi.karsi.com adresinde yayımlanan videolarda işçilerin tarlada, inşaatta, sanayide birçok işyerinde çalışma koşulları görülüyor. Türkçe ve Kürtçe şarkı sözlerinin de bulunduğu kimi video güldürüyor, kimi video ise hüzünlü bir müzik eşliğinde izleyeni derin düşüncelere götürüyor.

“Gösteri-gözetim toplumu kendine karşı kullanılabilecek olasılıkları da üretiyor mu?" sorusunu merkeze alan projeyi Ozan Çağlar ve Deniz Zeybek yürüttü. Zeybek ve Çağlar hazırladıkları tanıtım metninde proje için şu bilgileri verdi:

“Farklı çalışma mekanlarında üretilen filmler challengelarla çoğalarak yeni ittifaklara alan açıyor olabilir mi diye sorarak emek - bedenin sinemadaki temsiline odaklanıyor ve kendini temsil etmenin yeni bir alan açma potansiyelini sorguluyor. TikTok'un Emek Sineması'ndaki videolar, kolektif bellekte birikmiş sinema bilgisiyle birlikte TikTok'un teknik alt yapısının kullanımından üretiliyor. TikTok'un Emek Sineması'nda çalışma mekanları, sokaklar, tarlalar, atölyeler platoya dönüşürken çalışma zamanları işgal ediliyor. TikTok sinemasının üreticileri; kürekleri, boruları ve meyve kasalarıyla çekim araçlarını oluştururken üretim bandını bir podyum gibi kullanarak mekanları dönüştürüyor. ‘Umumi film festivali’ gibi işleyen TikTok'ta çalışma mekanlarına ve üretim araçlarına; dekor, performans, müzik ve ses efektleri ile yapılan küçük müdahalelerle oluşturulan atmosferde iş mekanları yeni bir anlamlar kazanıyor.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2021, 16:29

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sabah
Sabah - 7 ay Önce

Bravo diyorum.katılıyorum.herbıji bratiya gelên karkeran.u xebatkeran

tiktok neden önemli
tiktok neden önemli - 7 ay Önce

tiktok hayatın ta kendisi tamamen sıradan ve gerçek hayattan kareler sunuyor.öyle algı makyaj falan yok.

SIRADAKİ HABER