İnternette ‘bağımsız’ Kürdistan alan adı

İnternet adreslerini belirleyen ABD merkezli bir kurum olan İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) 2013'te Iraklı Kürtlere ".krd" alan adını vermişti

İnternette ‘bağımsız’ Kürdistan alan adı
Sanal dünyada ".krd" alan adını tescil ettiren Iraklı Kürtler, internet ortamında bağımsızlıklarını ilan ettiler.

Bundan böyle, Irak Kürt yönetiminin web sitelerinin yanı sıra, Iraklı Kürtlere ait internet sayfalarının url adreslerinde de ".krd" uzantısını görmek mümkün olabilecek.

Bu haftadan itibaren Iraklı Kürt şirketler, kuruluşlar ve şahısların ".krd" alan adını kullanabilmeleri için ilgili uluslararası kurumun onayını alan Hiwa Afandi, "Bizi coğrafi sınırlar arasına hapsedenler siber uzayda aynı şeyi yapacak güce sahip değiller. İnternette kendi sınırlarımızı kendimiz belirleriz" dedi.

Reuters'ın haberine göre Iraklı Kürtlerin Enformasyon Teknolojisi Dairesi Başkanı olan Afandi, "Fiziksel anlamda da olsa, sanal dünyada da olsa Kürdistan adı verilen bir ülkede yaşamayı tercih ederiz" diye konuştu.

"TÜRKİYE'DEN İTİRAZ BEKLİYORDUK"

Afandi, Iraklı Kürtlerin alan adını tescil ettirmek için yaptıkları başvuruya Türkiye'den itiraz geleceğini sandığını, oysa şimdiye kadar itiraz eden tek ülkenin İran olduğunu söyledi.

İran, "ciddi siyasi çatışma riski" ve yeni bir alan adı yaratılmasının yol açacağı sorunlar" ile ilgili kaygılarını dile getirerek, ICANN'a resmi şikayette bulundu.

İran'ın şikayetinde "bazı radikal Kürt grupları, Türkiye ve İran'daki Kürt topraklarının ayrılarak bir Kürt ulus devleti kurulması için harekete geçti" denildi ve İran'ın bu hareketlerden duyduğu rahatsızlık ifade edildi.

Afandi, İran'ın bu şikayeti yapmakta geç kaldığını belirtti ve Iraklı Kürtlerin, kendilerine ait bir alan adı alarak, daha önce alan adını ".cat" olarak tescil ettiren İspanya'nın Katalonya bölgesi gibi bağımsızlık isteyen bölgelere katıldıklarını kaydetti.

(Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 10:09
YORUM EKLE