Facebook’tan bir dizi hesap donduruldu ya da silindi

Bu hesaplardan bir bölümünün İran, bir kısmının da Rusya’dan yönetildiği belirtildi

Facebook’tan bir dizi hesap donduruldu ya da silindi

Facebook şirketi, ‘birbiriyle koordine şüpheli eylemlerde bulundukları’ gerekçesiyle bir dizi sosyal medya hesabını dondurdu ya da sildi. Bu hesaplardan bir bölümünün İran, bir kısmının da Rusya’dan yönetildiği belirtildi.

Facebook yetkilileri, manipüle edici eylemlerle bulunduğunu söyledikleri ‘Rus ve İran hesaplarının' birbiriyle bağlantılı olmadığını fakat ‘benzer bir taktik izleyip bir dizi hesap üzerinden kim oldukları ve ne yaptıkları konusunda insanları yanılttıklarını' iddia etti.
Yetkililer bu hesapları dondurma ya da silme kararlarına ilişkin olaraksa, "Bu tip davranışlara izin veremeyiz çünkü insanların Facebook'ta kurdukları ilişkilere güvenebilmelerini istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Sildikleri İran'dan yönetilen 652 hesap ya da grubun Ortadoğu, Latin Amerika, ABD ve İngiltere'deki kullanıcıları hedef aldığını iddia eden Facebook yöneticileri ayrıca, ‘ABD yönetiminin Rus askeri istihbaratıyla ilişkili olduğunu savunduğu kaynaklarla bağlantılı olabileceğini düşündükleri bir dizi hesabı da sildiklerini' söyledi.

Bu arada Twitter da ‘birbiriyle koordineli olarak manipülasyon yaptıklarını' söyledikleri ve çoğunun İran'dan yönetildiğini belirttikleri 284 hesabın silindiğini duyurdu.
Facebook ve Twitter şirketlerinin bu hamleleri, yazılım devi Microsoft'un, ABD'deki muhafazakar düşünce kuruluşlarından bilgi çalmaya çalışan Rus hackerları engellediklerini iddia etmesini izliyor. Şirket yetkilileri, bu hesapların Rus hükümetiyle bağlantılı olduğuna inandıklarını söylemişti.

Kremlin ise Microsoft'un bu iddiasını sert bir biçimde reddetmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER