Facebook'a cep telefonu numarası yazmayın

Yazanlar tehdit altında...

  Facebook'a cep telefonu numarası yazmayın

Dünyanın en yoğun tercih edilen sosyal medya platformu olan Facebook"da kullanıcıların kişisel bilgilerini ele geçirmeye yönelik yasadışı teşebüsler artıyor. Son olarak, güvenlik ayarları değiştirilerek uygulama indirilmesini isteyen ve kullanıcıların telefon numarasını talep eden sahte sayfalar gündemde.

Siber suçlular bu sayede Android işletim sistemli telefonlara virüs bulaştırarak, kişisel bilgileri ele geçirmeye hedefliyor.

Dünyada 1 milyar, Türkiye'de ise 30 milyonu aşkın Facebook kullanıcısı var. Bu yoğun kullanım, siber suçluların istahını kabartıyor. Siz de eğer Facebook kullanıcısı iseniz, "Tekrar hoşgeldiniz" diye başlayan bir "doğrulama" penceresi ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Bu pencere ile gelen mesajda, 'artan saldırılar nedeniyle Facebook yönetiminin yeni bir güvenlik uygulaması geliştirdiği, bu uygulamayı Android işletim sistemli cihazınıza indirmek için cep telefonunuzu bildirmeniz gerektiği ve ilgili parolanın telefonunuza gönderileceği' belirtiliyor.

"TELEFON NUMARANIZI YAZMAYIN!"

ESET"in blog sayfası We Live Security yazarlarından Bilgisayar Güvenlik Analisti Graham Cluley, "Facebook"a giriş yapmak istediğiniz zaman pop-up yani açılan pencere ekranında gördüğünüz bu mesaj, Facebook"un kendisinden gelen bir mesaj değildir. Ama bu, Facebook sitesinin ele geçirildiğini de göstermez" açıklamasını yaptı.

Cluley, "Telefon numaranızı bildirmeyin ve bu tür uygulamaları indirmeyin" uyarısında bulundu. (haberler.com)

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2014, 13:44

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER