50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgileri çalındı

50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiği iddia edildi

50 milyon Türkiye vatandaşının kimlik bilgileri çalındı

Bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanının, 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini içerdiği iddia edildi.

Toplamda 49 milyon 611 bin 709 kişiye ait kimlik bilgilerini barındıran veri tabanını inceleyen Associated Press (AP) haber ajansı, “Sorguladığımız 10 TC kimlik numarasının 8’i listede doğru detaylarla birlikte yer alıyordu” dedi.

AP, internete yüklenen veri tabanını “Bugüne kadarki en büyük kamuya ait bilgi sızıntısı” olarak niteledi.

Veri tabanını ele geçiren bilgisayar korsanlarının kullandığı bilgisayarların sunucularının Romanya’da olduğu, veritabanının yayınlandığı sitenin de, sızıntıları yayınlayan İzlandalı bir gruba ait olduğu ifade ediliyor.

Veri tabanının yüklendiği internet sitesine konan mesajda “Türkiye’deki geri kalmış ideolojilerin, kayırmacı anlayışın ve giderek yükselen radikal dindarlığın döküntü ve zayıf bir teknoloji altyapısına yol açacağı kimin aklına gelirdi ki?” deniyor.

Şu ana kadar konuyla ilgili Türkiye’den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Veri tabanında yaklaşık 50 milyon vatandaşın TC kimlik numarası, adı, soyadı, anne ve baba adı, cinsiyet, doğum yılı, doğduğu şehir, nüfus kayıt yeri ve açık adres gibi ayrıntılı bilgiler yer alıyor.

Son olarak 2015 yılında bilgisayar korsanları ABD federal dairelerinde çalışan yaklaşık 22 milyon eski ve mevcut görevlinin kimlik bilgileri ve gizli dosyaları sızdırmıştı.

'BİNALİ YILDIRIM YALANLADI'

 "Microsoft Ankara Zirvesi"nin açılışında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı iddiasını yalanladı.

Binali Yıldırım, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı haberi doğru değil. Bu olayın güncel değeri yok" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 13:53
YORUM EKLE