İngiltere Başbakanı David Cameron, hükümetinin IŞİD ile mücadele kapsamındaki yeni planını açıkladı. 

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarası'nda hükümetinin IŞİD ile mücadele kapsamındaki yeni planını açıkladı. Cameron, IŞİD'in savunduğu ideolojinin İslamiyet’le hiçbir ilgisi olmadığını söyleyerek, mücadele için sert ve kapsamlı bir yaklaşıma ihtiyaç olduğunu söyledi.

Cameron, ülke dışına seyahat eden kişiden şüphe duyuyorsa bu kişinin pasaportuna el koyabilmesi için İngiliz polisine geçici bir yetki verilmesini istediklerini açıkladı. Bunun için yasal düzenlemeye gidileceğini ifade etti. İngiliz başbakan, ülkeye dönmek isteyen şüphelilerin engellenmesini de, partiler arasında görüşüleceğini belirtti.

Bu uygulamada, öncelikli olarak incelenecekler arasında, yabancı uyruklular, İngiliz vatandaşlığını sonradan almış olanlar ve çifte vatandaşlığa sahip kişiler yer alıyor.

YOLCU LİSTELERİ PAYLAŞILABİLİR

Uzmanlar, bu kararın İngiliz vatandaşlığına sahip göçmenlerin ülkelerine dönmekte sıkıntı yaratabileceği görüşünde. Yeni planlar çerçevesinde hükümet yetkilileri, havayolu şirketlerinden yolcu listelerini kendileriyle paylaşmasını da isteyebilecek.

Cameron, havayolları bu konuda işbirliğine gitmezse uçaklarının İngiltere'ye inemeyeceğini söyledi.  Cameron, bu hafta Galler'de yapılacak NATO Zirvesi'nde de IŞİD'le mücadele konusunun ele alınacağını ifade etti.

David Cameron'ın açıklamasının ardından söz alan muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Miliband İngiltere Başbakanı’na, IŞİD ile mücadelede Türkiye'nin sınırında alabileceği önlemler hakkında görüşüp görüşmediğini sordu.

Cameron, "Bu konuda, güvenlik istihbaratı ve diğer işbirliği konularında Türkiye ile şimdiye kadar olmadığı kadar, çok daha yakından çalışıyoruz" yanıtını verdi.

Birleşik Krallık'tan yaklaşık 500 kişinin Suriye ve Irak'a IŞİD ile birlikte savaşmaya gittiği tahmin ediliyor. İngiliz polisi, Suriye'deki aktivitelerinden dolayı Birleşik Krallık'ta şimdiye kadar 69 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.