İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun sözlerine verdiği yanıt üzerine Yüksek Seçim Kurulu üyelerine "ahmak" dediği iddiasıyla açılan hakaret davasının duruşması yarın İstanbul Anadolu Adliyesi 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Duruşma öncesi T24'ten Candan Yıldızın sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat, önceki hakime "İmamoğlu'nu siyasi yasaklı hale getirecek oranda ceza verilmesi" yönünde bazı savcıların baskı yaptığı iddiasıyla ilgili olarak "Yarınki duruşmaya bu polemiği taşımayı düşünmüyorum. Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun müfettiş görevlendirerek incelemeye alması lazım. Yargı üzerindeki şüphenin kalkması lazım. Yeni hakime baskı yapılıyor mu? Bir sürü ihtimal tartışılıyor. Bunun netleştirilerek yargı üzerindeki gölgenin kaldırılması lazım" diye konuştu.

Eski YSK Başkanı Sadi Güven ve diğer YSK üyelerinin şikayetçi olmadığını belirten Kemal Polat, mahkemenin şikayetçi olup olmadıkları, duruşmaya katılmak isteyip istemedikleri konusunda davetiye çıkardığını söyledi. Polat, "Sayın Sadi Güven dahil 4 YSK üyesi 'biz şikayetçi değiliz' açıklaması yaptı. Diğer YSK üyeleri cevap bile vermediler. Şahsi şikayetleri yok şu ana kadar" dedi.

Uzman görüşünün de İmamoğlu'nun sözlerinin muhatabının Soylu olduğu açıkça ortaya konduğunu belirten avukat Polat, "Mahkemeye sunduk. Savcı bir şey söylemiyorum dedi. Daha sonra görüşlerini açıklayacaktır detaylı inceleme konusu. YSK üyelerine yönelik bir söz yok. Sadi Güven bir demecinde 'biz o dönem öyle düşünmüştük, takdirini mahkeme yapsın' dedi. Hangi motivasyonla yaptıklarını anlamlandıramadığım bir suç ihbarında bulunmuş ama gördüğüm kadarıyla hiç kimse de bunun arkasında değil" yorumunu yaptı.

Yarınki duruşmada bir karar çıkmasını beklemediğini belirten avukat Polat, "Teorik olarak onu da dinlemiyorum, bunu da kabul etmiyorum diyerek karara giderse, o karar ne insanların ne kamuoyunun ne öyle bir karar verecek insanın ne de üst mahkemelerin vicdanında yer bulmaz. Ama yarın karar çıkması mümkün değil, çünkü tamamlanması gereken usulü süreçler var" değerlendirmesinde bulundu.

"Siyasi karar üretecek bir hapis cezası verilmesinin hiçbir hukuk vicdanı ve aklı ile bağdaştırabilmem mümkün değil. Geçmişte bunun çok örnekleri var" diyen Kemal Polat, olası ihtimalleri değerlendirdi.