TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bu yıl 39'uncu kez kapılarını açtı.

Korona virüsü salgını nedeniyle en son 2019'da düzenlenen fuara İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ve eşi Dilek İmamoğlu da katıldı.

Sanatçı Yekta Kopan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen İBB Yayınları söyleşisinde konuşan İmamoğlu, İBB Yayınları’nın Cumhuriyetin 100'üncü yılı için özel eserlerin hazırlığında olduklarını söyledi.

'GOD KNOWS' DEMİŞTİM'

Söyleşi de konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bir izleyicinin "Cumhurbaşkanımız olacak mısınız?" sorusuna, "Ben belediye başkanı seçildikten hemen sonra Financial Times'dan önelim bir yazar gelmişti. Röportajda sormuştu. Bizde de en güzel laftır: 'Allah bilir' deriz yani değil mi? Ben de orada, 'God knows' dedim İngilizce. Ona da öyle cevap verince, 'Vay bak Allah bilir dedi, demek ki düşünüyor falan...' Yav 'Allah bilir' dedim yani. Dolayısıyla sana da 'Allah bilir kardeşim' diyeceğim, ne diyeyim?" yanıtını verdi.

'O TEKLİFİ ORAYA GETİREN İBB ZATEN'

Söyleşinin ardından gazetecilerin, yeni taksilerle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "UKOME olmayıp da İBB'de olsaydı bu durum tabi çok tehlikeli, çok daha sıkıntılı olabilirdi" ifadesiyle ilgili yöneltilen soruya İmamoğlu, “Bazen nasıl bu şaşkınlığı yaşatıyorlar kendilerine anlamış değilim. Çünkü UKOME'nin İBB kurumu olduğunu en iyi kendisi biliyor. Sadece kuralsız bir atamayla. UKOME'deki çoğunluk sayısını sırf elde etmek adına anlamsız bakanlıklardan temsilci yollayarak bir genelgeyle yapısını değiştirmeye gayret ettiler. İBB'ye geçmiş dönemde başkanlık yapmış bir şahsiyet olarak Sayın Cumhurbaşkanı dile getirmesi yani gerçekten hani tarif bulanmıyorum. Net olarak şunu söyleyeyim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, başkanından bütün ekip arkadaşlarına kadar taksi ihtiyacı konusunda kararlılığımızı ortaya koyarak, vatandaşımızı arkamıza alarak, insanlarımızın o masalara oturup engellemek için el kaldırıp indirdiklerini gördükleri için direnç gösterip, karşı koyup yüzde 80-90 ses çıkarttıkları için iktidarın temsilcileri, korktukları için bu tepkiden yürüttükleri için bizim bu ısrarımız karşısında boyun eğmişlerdir. Doğru olanı yapmışlardır. Taksilerin piyasaya çıkması konusunda son toplantıda olumlu oy kullanmışlardır. O teklifi oraya getiren İBB zaten. Teklifi oraya taşıyan İstanbul Büyükşehir Belediyesi. Sonuçta İstanbullu kazanmıştır. Ama bu yetmez, daha fazla ihtiyacı vardır” yanıtını verdi.

Taksiciler Odası’nın Saraçhane’de gerçekleştirdiği taksi eylemine de değinen İmamoğlu, “Taksiciler Odası Başkanı, İstanbul'daki esnafının çıkarını ve iyiliğini değil sadece İstanbul'daki taksi plakalarının çıkarını düşündüğünden hâlâ bu işte bir direnç ortaya koyuluyor. Daha önce bu işin engellendiği için defalarca Sayın Cumhurbaşkanı'na ve Sayın Bakan'a övgüler sıralayan Taksi Odası Başkanı, bu sefer taksi arttığı için İstanbul Saraçhane'nin önünde karşı gösteri yaptılar. Marifet kimdi onu halk da biliyor, taksici de biliyor” dedi.