İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Başkanı Ekrem İmamoğlu'na, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) başkan ve üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 'kamu görevlilerine karşı görevlerinden dolayı alenen zincirleme hakaret' suçundan 2 yıl 7 ay ceza verildi.

Verilen ceza bir yılın üzerinde olduğu için, İmamoğlu'nun siyasi yasaklı olması söz konusu. Ancak bunun için öncelikle davanın istinaf ve temyiz aşaması bitip bu kararın kesinleşmesi gerekiyor. Bu aşamaların ardından kara kesinleşirse, verilen ceza İmamoğlu'nun 2023 seçimlerindeki olası Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile 2024'teki belediye başkanlığı adaylığı engelliyor.

Behzat Ç. ekibinden Soylu ve Gökçek'e gönderme Behzat Ç. ekibinden Soylu ve Gökçek'e gönderme

BELEDİYE BAŞKANLIĞI SON BULACAK

Kararın kesinleşmesi halinde Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul büyükşehir Belediye Başkanlığı da son bulacak. Ancak aldığı ceza görev suçu olmadığı için, istinaf ve temyiz aşamaları sırasında İmamoğlu içişleri bakanlığı tarafından doğrudan görevden alınamayacak. Kararın kesinleşmesi ve belediye başkanlığının sona ermesi ardından ise yerine seçilecek kişi İBB Belediye Meclisi tarafından kendi üyeleri arasından atanacak. Belediye Meclisi'nde AKP ve MHP'nin çoğunlukta olması nedeniyle sonucun iktidar lehine çıkması bekleniyor.