İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya'yı 'azarladığı' anları canlandırarak,  "Öyle aşağı bakıp, ‘Konuş bakayım, sen öyle dedin, böyle dedin’ demiyoruz" diye konuştu.

İmamoğlu, dün Bilecik'in Bozüyük ilçesinde yapılacak 'Kurtuluş Savaşı Anı Evi ve Seyir Terası' projesinin temel atma törenine katıldı.

Kendisinden bir gün önce kente giden Erdoğan'ın Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya'ya sözlerini eleştiren İmamoğlu şunları söyledi:

"Vatandaşlarımızın huzurunda, gözlerinizin içine baka baka sizinle sadece teyitleşiyoruz. Biz böyle anlaşıyoruz çalışma arkadaşlarımla. Göz göze anlaşıp, birbirimize nezaketle sesleniyoruz. Öyle aşağı bakıp, ‘Konuş bakayım, sen öyle dedin, böyle dedin’ demiyoruz. Bir de kime fırça atıyorsunuz ki yani? Devletimizin valisi, şusu busu. Böyle yapmayın. Devletimizi küçültmeyin. Devletimizin makamlarını aşağı çekmeyin. Kızacaksanız, orada atadığınız siyasi bir-iki kişiye kızabilirsiniz. Her şeyi bilen arkadaşlarınız var; seçimlerde hüngür hüngür ağlayan, iftira atan, kilometreleri karıştıran..."

Erdoğan, 2 kilometrelik bir yolun gündeme getirilmesinin ardından topluluğun önünde valiyle sert tonda konuşmuştu.

İmamoğlu, AKP Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız'ın "Daha ne olacak, biz Tayyip ağabeye ihaneti bırak, sırtımızda taşımamız lazım. Yani ayakkabısını elimizle yalamamız lazım" sözlerine de değindi.

İBB başkanı, bir kişinin "Ayakkabı yalayan..." demesi üzerine şunları kaydetti: "Diyemem ki, onu nasıl diyeyim; diyemem. Onu tariflerken bile diyemem. Ayakkabı deyince aklımıza çok şey geliyor..."