Van'ın Tuşba ilçesinde yerel seçimi yüzde 52 oyla kazanan HDP'nin adayı Yılmaz Berki'nin mazbatası Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildiği gerekçesiyle HDP’li Berki yerine AKP'li Salih Akman'a verilmişti.

Bugün Tuşba Belediyesi'nin yapılan ilk meclis toplantısında, HDP'den eş başkan seçilen ancak mazbata alamayan Ayşe Minaz AKP'li Akman'a tepki gösterdi.

Belediyenin meclis salonunda yapılan toplantıda AKP'li Akman HDP'lilerle tokalaşmak istedi ancak HDP'liler ellerini uzatmadı.

Akman ardından toplantıyı yönetmek için yerine geçti. Bunun üzerine HDP'li meclis üyeleri gündeme geçilmeden önce Ayşe Minaz'ın açıklama yapması için mikrofonu istedi.

AKP'li Akman'ın izin vermemesi üzerine ayağa kalkan Minaz, aynı zamanda İlkokul Öğretmeni olan AKP'li Akman'a "Biz sizi tanımıyoruz. Her ne kadar buranın bir seçilmişi değil atanmışı da olsa benim ilkokul öğretmenimdir. Ben saygısızlık yapmak istemem ama bu uygulama karşısında gerekeni söylemem gerekiyor" dedi.

'HUKUK DEDİĞİNİZ GASPÇILIK MI?'

Konuşmasına seçilen tüm belediye meclis üyelerini selamlayarak başlayan Minaz, "AKP bugün 31 Mart'ta çıkan iradeye saygı göstermiş olsaydı bugün bu başkanlık makamında atanmışlar değil, seçilmiş olan ben ve Yılmaz Berki olurduk. Bizler bugün büyük bir gaspla karşı karşıyayız. Bizim kazandığımız, meclis çoğunluğunun elimizde olduğu bir belediyede bize 'öteki' muamelesi yapılıyor. Biz adil bir yarışa girmedik, adil bir yarıştan çıkmadık. Bu adil olmayan yarışın sonunda bile 10 bin oy fark attık. AKP hükümeti devletin tüm olanaklarını arkasına alarak seçim çalışması yaptı. Oysa bizler halkın gücünü arkamıza alarak çalışma yürüttük. Biz, bizim olan belediyede başkanlığa el konularak şuan muhalefet durumuna düşürüldük. Hukuk, adalet ve demokrasi bu budur? Hukuk dediğiniz gaspçılık mıdır" dedi.

'BENİM ÖĞRETMENİMKEN SİLGİ ÇALMAMAYI TEMBİHLERDİN'

Minaz, ardından aynı zamanda ilkokul öğretmeni olan AKP'li Salih Akman'a dönerek, "Salih hoca sen benim öğretmenimken, arkadaşlarımızın kalemini, silgisini çalmamayı öğrettin. Ama görünen o ki sen sistem içerisinde büyük bir hırsız olmuşsun da senin haberin yok. En büyük hırsızlığı meğer siz yapıyorsunuz. Siz bu halkın iradesini gasp ederek o başkanlık koltuğunda oturmuş olabilirsiniz. Hatta kurbanlar kesip belediyeye geliyorsunuz. Siz hangi dine mensupsunuz? Siz bu halkın iradesini gasp edip burada belediye başkanlığı yapacağınızı mı zannediyorsunuz? Bu halkın içerisine yüzü ak bir şekilde çıkacağınızı mı zannediyorsunuz? Siz bu halkın belediye başkanı değilsiniz. O oturduğunuz koltuk halkın seçtiği ben ve Yılmaz Berki'nin koltuğudur. Siz bir gaspın ürünüsünüz. Ben bu meclise saygı duyarım ama size asla saygı duymayacağım. Biz size asla başkan demeyeceğiz ve sizi tanımayacağız. Size 'Salih efendi' diye hitap edeceğiz. Siz YSK'nin atamış olduğu birisiniz. Siz buranın seçileni değilsiniz" diye konuştu.

'SİZİ İSTİFAYA DAVET EDİYORUM'

Minaz, "Ne yazık ki bu irade gaspını bana eğitim veren, hırsızlık yapmamayı öğreten, hak, hukuk ve hatta arkadaşının saçını çekmenin kötü bir şey olduğunu bize öğreten bir eğitimci eliyle yapılıyor. Bir eğitimci nasıl bu kadar canavarlaşıyor, nasıl bu kadar hırsız oluyor? Halkın iradesini gasp etmiş ve kendisine belediye başkanı dememizi bekliyor. Bizden böyle bir şey nasıl bekliyorsunuz? Sizi istifaya davet ediyorum" dedi.

'SEÇİMİN KAYBEDENİ BAŞKAN OLAMAZ'

Minaz konuşmasına devam ederken AKP'li Akman'ın 'tamam yeter' diyerek araya girmesi HDP'liler tarafından tepkiyle karşılandı. Minaz "Siz bana yeter, oturun diyemezsiniz" diyerek karşılık verirken, Akman'ın "YSK mazbatayı gereken kişilere vermiştir. Ben hırsızlık yapmamışım, ben yüz kızartıcı suçtan aday olmamışım" demesi üzerine Minaz, "Sen seçilmemişsin. Bir seçim oldu, seçimin kaybedeni başkan olamaz" cevabı verdi. Ardından HDP'li meclis üyeleri ayağa kalkarak dakikalarca Minaz'ı alkışladı.

'SEÇMENLERİN İÇİNE ÇIKACAK YÜZÜN VAR MI?'

Duruma sinirlenen AKP'li Akman, "Bende hak var, hukuk var, adalet var. Sen benim öğrencimsin. Bu kadar saygısızlık yapma. Ne olursa olsun biz bu yörenin çocuğuyuz" dedi.

Minaz, "Senin karşında ilkokul öğrencin yok. Burada halkın oyları ile seçilmiş bir belediye eş başkanı var" cevabını verdi.

Yoğun tartışmaların ardından HDP'li belediye meclis üyeleri salondan çıkmak istedi. HDP'liler salondan çıkarken AKP'li Akman'ın "Sizi seçmenlere gönderiyorum" sözü üzerine Minaz, "Benim seçmenlerin içerisinde gezecek yüzüm var. Siz gidin bakalım" dedi.

Tartışmaların yaşandığı meclis salonunun önünde çok sayıda polis hazır bekletilirken, salondan çıkan gazetecilerin görüntülerine el konulmak istendi. Zabıtanın şikayetiyle GBT ve görüntü çekenlerin gazeteci olup olmadığı polis tarafından araştırıldı. Polisler ardından gazetecileri bıraktı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı