İlhami Güler Olayı

Prof. Dr. İlhami Güler sosyal medya sayfasında Hz. Hasan’ı hedef alan bir paragraflık yazı yazdı. Bir süre sonra bu yazıdan dolayı özür dileyip,  haddini aştığını söyledi.  Tepkiler büyüyünce de sosyal medya hesabını kapattı.

İlhami Hoca büyük yanlış yapmıştır. Dediği gibi hadsizlik yapmıştır.  Yapmıştır da yapmıştır tamam eyvallah hepsine. Lakin İlhami Hoca boyu kadar kitap ve makale yazmıştır. Boyu da uzundur ha, bilesiniz…  İlhami Hoca binlerce ders vermiştir. Onlarca videosu internette var. Tüm bu yazı ve konuşmaların hepsinde bir tane Alevilere dönük olumsuz bir ifadesi var mı? Bir tane cümle bulun, bir tane cümle ya. Buyurun bulun.

Yok.

Bazı kitaplarının adları şunlar; Direniş Teolojisi, Sünniliğin Eleştirisine Giriş,  Allah ve Ahlakiliği Sorunu, Vicdan Böyle Buyurdu, Realpolitik ve Muhafazakarlık Karşıtı Yazılar…   Bütün yazılarında ve kitaplarında vicdan, adalet ve özgürlük mücadelesinden bahseder. İlhami Güler bir ilahiyatçı profesör değil sadece, bence İlhami bir filozoftur. 

Hayatı da öyledir, aşırı şahsına münhasır bir mizahla vicdanlı ve haksızlığa karşı bir duruşu vardır.

Vallahi billahi onu linç eden bazı insanlar, onun attığı tırnak etmez. İlhami’yi de tanıyorum, onları da.
İlhami’nin tenezzül etmediği,  kıymet vermediği, başını dahi çevirmediği imkan ve olanakların onlar hayalini  bile  kuramaz.

İlhami Güler iyi bir insan, sade bir hayatı var. En son gördüğümde kaçak tütün içiyordu. Kim kaçak tütün içebiliyor beri gelsin. Parayla, pulla, nisayla, masayla ahlak dışı bir ilişkisi yok.

Kendine has bir dili, üslubu ve hayata bakışı vardır.

Herkes pot kırar, hata yapar, yanlış yapar.

Bir hata yaptı, özür diledi ve mesele burada bitmelidir. İlgili ilgisiz herkesin, hadi burada biri linç ediliyor, biz de linç edelim anlayışı vicdansızlıktır.

Başka da lafa hacet yoktur.

YORUM EKLE
YORUMLAR
kullanılan dil çok önemli
kullanılan dil çok önemli - 2 ay Önce

taraflar birbirlerini eleştirirken steorotipleştiriyor yani genelleştiriyor şahısların hatalarını o ideolojiyi taşıyan herkese yüklüyorlar.sorun burda başlıyor bunu bilerekte yapıyor karşı tarafı tahrik etmek için.misal kötü niyetli biri kendine kemalist profili çizse ve yemediği nane yoksa aha kemalistler böyle denirmi denmez bu koministler içinde geçerli milliyetçiler içinde islamcılar içinde demokratlar libareller herkes için geçerli.kullandığın dile dikkat edeceksin akp den niye kurtulamıyorlar yanlışlarını çoğu akıllı insanlar gördüğü halde meramını kamuoyuna anlatamadığı için kurtulamıyoruz.diyorlar siyasal islamcılar böyle ya sen bu idolojiyi taşıyanları genelleştirip hedef alıyorsun akp yi onun yetkili kişilerini değil sana niye kulak versin.ideolojik olarak islamda böyle hırsızlık yalan dolan adam kayırma rüşvet varmı yook eee sen ne diyeceksin bunlar mı müslüman diyeceksin sizi ve milleti aldatıyor sahte müslüman diyeceksin.aynı şekil atatürkçü biri hata yapsa atatürkçüler kemalistlerin hepsi böyle mi diyeceksin yoksa bumudur atatürkçülük diyeceksin yani hata yapanı teşhiş etmediğin sürece böyle kanser hücresi gibi kendini bir ideoljide gizleyip beslettiren her türlü naneyi yiyen insanlardan kurtulamayız.

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >