Sosyal medya paylaşımları nedeniyle gerekçeyle gözaltına alınan İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez,  serbest bırakıldı.

'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlaması yöneltilen Sönmez, polisteki ifadesinin ardından sevk edildiği savcılıktan serbest bırakıldı.

Gazeteci Ayşenur Arslan, Sönmez’in sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığını duyurmuştu.

Arslan’ın sosyal medya hesabında paylaştığı mesajı şöyle:

Mustafa Sönmez Türkiye uyurken bu sabaha karşı 3.50’de gözaltına alındı. Vatan Emniyet’e götürüldü. Gerekçe “sosyal paylaşımlar”!

GEREKÇE: MAÇTA ATILAN SLOGANLAR

CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş ise Sönmez’in polisteki ifade işleminin tamamlandığını ve savcılığa sevk edileceğini söyledi. Yarkadaş, Sönmez’e, dün Beşiktaş Çarşı’da çektiği bir videoda yer alan sloganlar nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması yöneltildiğini belirtti.

MUSTAFA SÖNMEZ KİMDİR?

Mustafa Sönmez’in resmi sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle:

ODTÜ  İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü.

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti.

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında  Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde

BirGün gazetesinde   köşe yazarlığı yaptı.  Mayıs 2013-2016 arası   Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan  Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makine Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır.

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.

Kaynak: Duvar