Cengiz İnşaat'ın Rize'nin İyidere ilçesinde yapımını üslendiği lojistik liman inşaatına taş temin etmek için İkizdere ilçesinde bulunan ve dünyada koruma altında bulunan 250 vadiden biri olan Eskencidere’de işlettiği taş ocağındaki direniş sürüyor.

Evrensel'in haberine göre, direnişe başından beri katılan İkizdere Çevre Derneği Basın Komisyonu Üyesi Asuman Fazlıoğlu’nun gönderdiği fotoğraflarda deredeki katliamın boyutları gözler önüne seriliyor. Taş ocağı çalışmaları geçen yıl 22 Nisan’da iş makinelerinin vadiye girmesiyle başlamıştı. Köylülerin ve yaşam alanı savunucularının bütün karşı gelişlerine rağmen, taş ocağı büyümeye devam ediyor. 

Geçen yıl 7 Mayıs’ta, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, “Rize İyidere Lojistik Limanı Projesi” ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yaptığı açıklamayı hatırlatan Fazlıoğlu, “Bakan yaptığı açıklamalarla, yöre halkına bazı güvenceler verdi. Ama gelin görün ki bu güvencelerin hiçbiri yerine getirilmedi” dedi.

Fazlıoğlu, Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, verilen ve yerine getirilmeyen "12 yalan"ı paylaştı:

YALAN 1: Üstteki toprak sıyrılarak depolanacak.

YALAN 2: Toz olmaması için sulama yapılacak.

YALAN 3: Su kaynaklarına zarar verilmeyecek.

YALAN 4: Sürekli hava ölçümleri yapılacak.

YALAN 5: Taş ocağı bittiğinde rehabilitasyon yapılacak

YALAN 6: Vadide tek ruhsatla çalışılacak.

YALAN 7: Çalışma 2 yıl sürecek.

YALAN 8: Çalışma alanı 13.5 hektarla sınırlı kalacak

YALAN 9: Limanda 8 bin kişi istihdam edilecek.

YALAN 10: Çay bahçeleri köylünün elinden isteği dışında alınmayacaktı.

YALAN 11: ÇED Raporu alınırken taş ocağı açılmayacak yönünde garanti verildi.

YALAN 12: Doğa tahrip edilmeyecek.

3 AĞUSTOS'TA DURUŞMA

"Yalancıların mumunu direnişle söndüreceklerini" söyleyen Fazlıoğlu, “İkizdere halkı olarak, Bakan'ın verdiği sözler ve vadimizin geldiği durumu 23 Temmuz’da Kadıköy’de, aynı zamanda duruşmanın da olacağı 3 Ağustos’ta ise İkizdere’de basın açıklamasıyla duyuracağız” dedi. 

Rize İdare Mahkemesi'nde açılan yürütmeyi durdurma davası için bölgede inceleme yapan bilirkişi heyeti raporunda, İşkencedere Vadisi'ne yapımı devam eden taş ocağının projenin usulüne uygun yapılmadığını belirtti. Yöre halkı mahkemeden bir an önce karar vermesini bekliyor.