Peşmerge Bakanlığı, koalisyon güçleri yetkililerine, Kerkük’e saldıran Irak güçleri karşısında sessiz kalınmayacağını bildirdi.

Rudaw'ın haberine göre, bugün Peşmerge Bakanlığı görevini vekaleten yürüten İçişleri Bakanı Kerim Şengali başkanlığındaki heyet, koalisyon güçleri yetkilileriyle Erbil’de bir toplantı yaptı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Bakan Şengali’nin Kerkük’e yönelik saldırı hakkında, “Bu Haşdi Şabi, ordu ve polisinin saldırganlık ve düşmanlık planı, Kürdistan halkı ile onlar sayesinde huzur ve istikrarın geldiği Irak’ın güney ve orta kesimine yöneliktir” dedi.

Haşdi Şabi ve ordunun, koalisyonun verdiği ağır silahlarla Kürt bölgelerine saldırdığını ifade eden Şengali, bunun, Bağdat’ın sürekli vurgu yaptığı Irak halkı, toprağı ve egemenliğinin ihlali olduğunu söyledi.

Bakan Şengali, Kürdistan Peşmerge Güçleri’nin artık sessiz kalmayacağını ve Kürdistan halkı ile toprağını savunacağını ifade ederek, savaşın sorumlusunun Irak hükümeti, komutanları ve destekçileri olacağını söyledi.

Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Helgurd Hikmet ise toplantı öncesi yaptığı açıklamada, koalisyonla işbirliğinin devam ettiğini, ancak bu durumun karşılıklı anlamanın gerektiğini kaydetti.

Peşmerge Sözcüsü Kerkük’e çok sayıda takviye gücün gönderildiğini de açıklayarak, “Peşmergenin geri çekilmesine ilişkin her hangi bir emir bulunmuyor. Çekilmelere karşı ise Peşmerge Bakanlığı inceleme başlatacak” dedi.

‘DİYALOG İÇİN HALA GEÇ DEĞİL’

Bir açıklama da Kürdistan Yurtseverler Birliği'nden geldi. YNK Politbüro Sözcüsü Sedi Ehmed Pire, Irak Kürdistan Bölgesi'ne yönelik Türkiye, İran ve Irak'ın katılımıyla üçlü bir planın yürütüldüğünü belirtti ve "Diyalog için hala geç değil" dedi.

Sedi Ehmed Pire, Erbil'de YNK Politbüro Genel Ofisi'nde Kerkük saldırısına ilişkin açıklama yaptı. Pire, Kerkük'te yaşamını yitirenlerin ve yaralananların olduğunu söyledi ancak sayı vermedi.