İletişim Yayınları, İhsan Oktay Anar'ın yeni kitabı Galiz Kahraman'ın 17 Ocak'ta raflardaki yerini alacağını duyurdu. Anar, yaklaşık bir buçuk yıl önce son kitabı Yedinci Gün'ü yayımlamıştı.

Kitabın arka kapak yazısı ise şöyle:

"Bütün zamanların kahramanı olan bir insanın hikayesidir bu. O hem herkes hem de hiç kimsedir. Dünyadan alacağını tahsil etmeye gelmiştir. Çünkü, Tanrı dahil herkesin ona borcu vardır. Vebaline girilen tüyü bitmedik yetim işte odur. Kadim zamanlardan beri hakkı yendiğine göre, sonlu ama sınırsız bir evrenin engin ve derin merkezi olarak insan olmanın, "olmasa da olur" halini icrâ etmesinde hiçbir sakınca yoktur. Romantik bir insafsızlığın bakir tacizcisi olmak sonuna kadar hakkıdır. Sıradanlığın üst insanıdır o. Asiliğiyle asilleşememesi umrunda bile değildir. Onun umrunda olan tek şey, sadece ve sadece kendini algılamak, kendi küçük âlemine sığan kainatı kabul etmektir. Çünkü bilmektedir ki, gerçek bilgelik de zaten budur."

İHSAN OKTAY ANAR KİMDİR?

1960 Yozgat doğumlu yazar Lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Aynı okulda öğretim üyeliğinden emekli oldu.

Yazın biçimi göndermeler içerir. Kabaca birkaç örnek vermek gerekirse Amat'taki 'İsrafil adlı çocuğun gemi borazancısı olup diriliş düdüğünü çalışı' islamiyette kıyamet haberi olan borazanı çalacak meleğe, 'alt ambar' toprak altına ve mezara göndermeler ya da modellemelerdir.

Puslu Kıtalar Atlası, 20'den fazla dile çevrildi ve Kültür Bakanlığı tarafından tanıtıldı. Anar, 2009 yılında Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nün sahibi oldu.

YAYIMLANMIŞ KİTAPLARI

    Puslu Kıtalar Atlası (1995)

    Kitab-ül Hiyel (1996)

    Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri (1997)

    Amat (2005)

    Suskunlar (2007)

    Yedinci Gün (2012)

(Sabit Fikir)