İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bahçelievler İlçe Örgütüne yönelik saldırıyı kınadı.

Açıklamada, "İktidarı, HDP'yi saldırıların hedefi haline getiren ayrımcı söylemlerden derhal vazgeçmeye çağırıyoruz" denildi.

İHD şu açıklamayı yaptı:

"İktidarın ayrımcı söylem ve tutumu ile nefret saldırılarının hedefi haline getirilen Halkların Demokratik Partisi(HDP)'nin Bahçelievler İlçe Örgütüne 28 Aralık günü yapılan silahlı saldırıyı kınıyor, bu vahim olayın aydınlatılması, saldırganın bağlantılarının da ortaya çıkarılarak tüm sorumluların cezalandırılması için yetkilileri göreve çağırıyoruz.

"Nitekim; saldırganın silahının tutukluk yapması nedeniyle can kaybı yaşanmadan atlatıldığı belirtilen saldırının, 17 Haziran'da HDP İzmir İl Örgütü'ne yapılan saldırıda Deniz Poyraz'ın öldürülmesine dair davanın duruşmasından bir gün önce gerçekleşmesi, olayın planlı olduğuna işaret etmekte, saldırıyı haber alan polisin olay yerine 3 saat sonra gelmesi, saldırının devlet içinde bağlantıları mı var sorusunu akla getirmektedir.

"Saldırganın yakalanmış olması önemli olmakla birlikte, bu saldırının bireysel değil, planlı bir saldırı olduğu gözetilerek saldırgan tutuklanmalı, bağlantıları araştırılmalı, tüm sorumlular hak ettikleri cezaya çarptırılmalıdır. Aksi tutumun, önceki olaylarda da olduğu gibi saldırıların tekrarına imkan yaratacağı bilinmelidir.

"Son olarak, saldırıya uğrayan parti çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, iktidarı, HDP'yi saldırıların hedefi haline getiren ayrımcı söylemlerden derhal vazgeçmeye çağırıyoruz."

Saldırı- hdp- istanbul

hdp- istanbul-- saldırı