Çanakkale'de önceki gün gerçekleşen “Geçinemiyoruz” eylemi, polis müdahalesi ve 14 kişinin gözaltına alınması ile noktalandı. Gözaltına alınan 14 kişi, gece geç saatlerde serbest bırakılırken, İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi konuyla ilgili başvurular olduğunu ifade ederek açıklamada bulundu.

“TACİZ VE TECAVÜZ TEHDİDİ İDDİALARIYLA İLGİLİ HUKUKİ SÜREÇ BAŞLADI”

Seçkin Sağlam'ın Gazete Duvar'da yer alan haberin göre, İHD açıklamasında; “Gözaltına alınanlar arasında bulunan bir kadın avukat, gözaltı aracındayken, kendisinin avukat olduğunu ifade etmesi üzerine, bir polis memurunun kendisine tecavüz tehdidinde bulunduğunu, bir diğer kadın da aynı polisin, vücuduna temas ederek cinsel saldırıda bulunduğunu ifade etmiş, her iki kadın da bu konuda gerekli hukuki süreci başlatmıştır” denildi.

Gözaltındaki kadınlara yönelik böyle bir olayın gerçekleşmesinin kabul edilemez olduğu ifade edilen İHD açıklamasında, insanların demokratik taleplerinin değil; barışçıl toplanma ve gösteri yürüyüşü hakkının ihlal edilmesinin suç olduğu belirtilerek, “25 Kasım Kadına Yönelilk Şiddetle Mücadele Günü arifesinde yaşanan bu korkunç saldırıyı en kuvvetli şekilde kınıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Anayasal barışçıl gösteri hakkını kullanmak isterken, gözaltına alınanlar hakkında soruşturma sürecine son verilmesi istenerek, “Gözaltına alınanlara karşı; darp, hakaret ve cinsel saldırı gibi işkence mahiyetinde eylemlerde bulunan, gözaltı talimatını veren tüm kolluk mensupları hakkında etkili bir soruşturma yürütülerek haklarında gereken idari ve adli yaptırımların uygulanmasını talep ederiz. Hukuki sürecin takipçisi olacağımızı ve tüm aşamalarla ilgili kamuoyunu bilgilendireceğimizi ifade ediyoruz” denildi.