Washington yönetimi ile Ankara'nın, Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) düzenlenecek 'sınırlı bir saldırı' konusunda anlaşmaya vardığı iddia edildi. Suudi gazetesi Şarkul Avsat'ta yer alan haberde, Türkiye'den ve ABD'den askeri yetkililerin Kilis'te bir araya geldiği belirtildi. 

Rudaw'ın aktardığına göre gazeteye konuşan Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu (SMO) kaynağı, “Geçtiğimiz birkaç saat içinde, ABD’li askeri yetkililer ve Türk mevkidaşları arasında Kilis bölgesinde bir görüşme gerçekleşti. Burada Türkiye’nin talepleri, SDG’ye yönelik askeri operasyon ve ABD’nin bu konudaki tutumu tartışıldı. İki taraf arasında uzun bir diyalogun ardından ABD’lilerle henüz tarihini belirtmeyen sınırlı bir operasyon konusunda anlaştılar" ifadelerini kullandı. 

'TEL RIFAT VE KOBANE İLE SINIRLI KALACAK'

SMO gruplarından birinin liderine dayandırılan haberde, TSK liderliğinin çarşamba günü SMO’daki üç kolordu komutanını 'sahadaki son gelişmelerini tartışmak, taarruz askeri planları geliştirmek ve Halep’in kuzey ve kuzeydoğusunda SDG’ye karşı operasyonunun başlatılması için eksenleri belirlemek üzere Kilis’te önemli bir askeri toplantıya katılmaya çağırdığını' ileri sürdü. Gazeteye göre SMO’nun olası operasyona katılımı Tel Rıfat ve Kobanê ile sınırlı kalacak.

SMO, 'HAREKAT İÇİN HAZIRIZ' DEDİ

Geçtiğimiz günlerde Reuters ajansına konuşan Ankara'nın desteklediği Suriye Milli Ordusu'ndan (SMO) bir kaynak da, 'harekatın genişletilmesi ihtimaline karşı hazırlıklı olmalarının istendiğini' iddia etmişti. Söz konusu isim, henüz bir takvim belirlenmediğini söylemişti. 

Rudaw, SMO bünyesindeki grupların olası bir kara harekatına hazırlandığını da aktardı. SMO  komutanlarından Muhammed Yusuf, "Pençe-Kılıç Harekâtı için hazırlıklarımızı tamamladık. Fırat'ın batısında ve doğusunda bir harekat için tüm kuvvetlerimizle hazırız" dedi.