Türkiye’de konser ve festivaller gericilerin hedef göstermesi üzerine yasaklanırken, AKP iktidarının cemaat ve tarikatlarla olan yakın ilişkisi, söz konusu kesimlerin siyaset ve sosyal yaşamdaki etkisini de ortaya koyuyor.

Aralarında Eskişehir Anadolu Fest, Zonguldak Kozlu Müzik Festivali, Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Kazdağı Ekoloji Festivali, Zeytinli Rock Festivali, MilyonFest Fethiye’nin de yer aldığı çok sayıda festival, kaymakamlık ya da valiliklerce engellendi.

İtirazlar ve açılan davalarsa reddedildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yasakları “Festival adı altında bir dizi sahtekârın gayrikanuni olarak yapmak istediği hiçbir organizasyona devlet izin vermez” sözleriyle savundu.

TARİKAT MENSUPLARI BAKANLARI MAKAMINDA ZİYARET ETTİ

Cemaatçiler ve tarikatçıların kültür-sanat etkinliklerini hedef almaları sürerken iki bakanlığa sürpriz ziyaret yapıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre İsmailağa cemaatinin bilinen isimlerinden olan ve Eskişehir Anadolu Fest’in iptal edilmesinin ardından “Osmanlı’nın ilk kuruluş merkezlerinden olan Eskişehir’in o topraklarında, manevi değerlerimizin malum azgınlıklarla ve ahlaksızlıklarla yok sayılmasına izin vermeyen valimiz Erol Ayyıldız’a Allah için teşekkürlerimi sunar, kendisinin destekçisi ve duacısı olduğumu bildiririm” mesajı paylaşan Adem Şener ile Mehmet Talu, önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ı ardından Soylu’yu makamlarında ziyaret etti.

 ‘SAYIN HOCAMIZ HİZMETLERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ, HAYIR DUASI ETTİ’

Ziyaretler, Şener’in sosyal medya hesabından paylaşıldı. Bozdağ ziyareti 17 Ağustos’ta, Soylu ziyareti ise 24 Ağustos’ta duyuruldu. Ziyarete ilişkin paylaşımlarda “Sayın hocamız hizmetleri hakkında bilgiler vererek vatanımıza ve milletimize hayır duaları etti” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce de 27 Nisan’da Dolmabahçe Sarayı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “sivil toplum kuruluşları” adıyla verilen iftarda bulunan Şener, katılımın “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlisi” olarak yapıldığını duyurdu. İsmailağa cemaatinin yaşamını yitiren eski lideri Mahmut Ustaosmanoğlu için yaptığı paylaşımlarda “sultanımız” şeklinde bahseden Şener’in, bir süre İsmailağa cemaatinin Sakarya vekili olarak görev yaparken 2014’te görevden alındığı basına yansıdı.