Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, kentte doğan her 4 bebekten 3'ünün Suriyeli olduğunu söyleyip, 'Önlem alınmaması halinde 12 yıl sonra Hatay Suriyeli bir başkana teslim edilecek' demişti.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Savaş'ın sözlerini yalanlayarak, "Hatay Valiliğimizce kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır" dedi.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı'na sosyal medya hesabından yanıt verdi. Savaş'ı yalanlayan Çataklı, 'Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, "Hatay’da doğan 4 çocuktan 3'ünün Suriyeli olduğu" şeklinde açıkça yalan söyleyerek Milletimizi tahrik etmeye kalkmıştır. Türkiye’de doğan Suriyeli bebek oranı %8, Hatay’da ise 4’te 1’dir.' İfadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK

Çataklı, Savaş hakkında suç duyurusunda bulunulacağını belirterek, 'Rakamlar üzerinden yalan söyleyerek ırkçılık yapmak, tam da faşist zihniyetin alışkanlığıdır. Yarın Hatay Valiliğimizce kendisi hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır. Bu mübarek gecede müfteri ve yalancıları Allah’a havale ediyoruz' ifadelerini kullandı.

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SAVAŞ NE SÖYLEMİŞTİ?

Suriyeli nüfus patlaması yaşandığını belirten Savaş “Hatay'ın nüfusu 1 milyon 670 bin. Resmi verilere göre 500 bin civarında Suriyeli var. Ama gayri resmi sayı 800 binin üzerinde. Yaklaşık her 2 kişiden biri Suriyeli. Hatay'daki doğumların yüzde 75'ini Suriyeli kadınlar yapıyor. Yeni doğan her 4 çocuktan 3'ü Suriyeli. Savaş psikolojisi hormonları bozmuş. 11 ayda doğum yapan, 6 yılda 6 çocuk yapan Suriyeli kadınlar var. Çoğunun 3-4 eşi var ve hepsi de çok çocuk yapıyor. Demografik yapı bizim aleyhimize gelişiyor. 12 yıl sonra belediye başkanının Suriyeli olması hiçbirimizin hoşuna gitmez” dedi.