Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu, katliamın gerçekleştiği dönemde Güvenlik Şube Müdürü olan Adem Arslanoğlu’nun İBB tarafından İETT Güvenlik Şube Müdürü olarak işe alınacağı yönünde iddialara ilişkin açıklama yaparak tepki gösterdi.
 
Ankara 10 Ekim Katliamı Davası Avukat Komisyonu, katliamının gerçekleştiği dönemde İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürü olan Adem Arslanoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) bünyesinde bulunan İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Güvenlik Şube Müdürü olarak işe alınacağı iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Söz konusu iddialara tepki gösteren komisyon yaptığı açıklamada, “Dönemin Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkilileri hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından bir soruşturma yürütülmüş ve soruşturma sonucunda İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişleri soruşturma raporu hazırlamışlardır. Raporda Adem Arslanoğlu’nun sorumluluğu somut olarak ifade edilmiş ve katliam öncesi miting alanında alınması gereken önlemleri alınmamış olması sebebiyle hakkında soruşturma açılması gerektiği işaret edilmiştir” diye belirtti.
 
 ‘GÖREV YAPACAK OLMASI KABUL EDİLEMEZ’
 
 Arslanoğlu’nun işe alınacağı iddialarını sosyal medyadan öğrenildiği belirtilen açıklamada, “Katliama ilişkin kamu görevlilerinin sorumluluklarını katliam anından bu yana dile getirmekteyiz. Adem Arslanoğlu, hakkında suç duyurusunda bulunduğumuz, yargılanması gerektiğini söylediğimiz kamu görevlilerinden biridir. O nedenle, 10 Ekim Ankara katliamında kusur ve sorumluluğuna işaret edilen bir şahsın İstanbul Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir kurumunda görev yapacak olması kabul edilemez” denildi.
 
 ‘TEK GÖREV VARDIR İTİRAF ETMEK’
 
 10 Ekim Ankara Katliamı Davası Avukat Komisyonu'nun yaptığı açıklamanın devamında şunlar ifade edildi:
 
 “ 10 Ekim 2015 günü müvekkillerimiz; sevdiklerini, yakınlarını kaybettiler, yaralandılar, sakat kaldılar, katliama tanıklık etiler. Bu büyük acıya rağmen o günden bu yana aralıksız adalet için mücadele ettiler. Şimdi bu duyduklarımız onlar için yeniden ve yeniden acı anlamına gelmekte olup, bunu yapmaya kimsenin hakkı olmadığını belirtmek isteriz.   
 
Ankara Katliamı’nda şu veya bu biçimde rol alanların ve herhangi bir şekilde sorumluluğu bulunanların bundan sonra alacakları tek görev vardır; Bu görev ise katliamdaki sorumlulukları nedeniyle, kamuoyuna suçlarını itiraf ederek yargılanmalarını talep etmek ve bildikleri her şeyi açıklayarak, katliamın gerçek sorumlularını açıklamaktan ibarettir.  Bunun dışında bu katliamla ilgili en ufak bir ihmali dahi olsa sorumluluğu bulunan kişilere katliamdaki kusurlarını görmezden gelerek, halkın oyları ile seçilen bir belediyede görev vermek, katliamdan sorumlu olan kişileri meşrulaştırma çabası olup, yapılan atama tercihinin doğru olmadığı ve kimsenin de bu insanlara hiçbir şey olmamış gibi davranmaya hakları olmadığını bir kez daha hatırlatırız.
 
İMAMOĞLU’NA ÇAĞRI
 
Bu vesileyle başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmak üzere, halkın oyları ile yetki almış tüm kurumları da halka karşı sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirmeye, halka karşı suç işlemiş kişilere görev vermek bir yana, katliamın gerçek faillerinin bulunması için her anlamda daha fazla gayret göstermeye çağırıyoruz.” 

Kaynak: MA