İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'daki taksi krizine ilişkin açıklaması sonrası belediyeden yeni bir hamle geldi. Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü'nden (UKOME) istediği sonucu alamayan İBB, taksi plakalarını denetleyecek.  

86/10553 Sayılı Bakanlar Kurulu kararının hatırlatıldığı İBB'nin resmi sitesindeki açıklamasına göre, taksi, dolmuş minibüs ve umum servis araçlarına verilecek ticari plakaların sayısı, verilme usul ve esasları doğrultusunda satış işlemlerinde ‘meslek’ şartı aranacak.

Mevcut taksi plaka sahipleri, plaka satışını yaparken, alıcının da ‘Şoförlük Mesleğini Geçim Kaynağı Olarak Seçmiş’ olmasına bakılacak. Alıcının tek geçim kaynağının ‘şoförlük’ olduğunu ispatlaması gerekecek. Ticari plaka tahsis belgesi başvurularında, beyanında ‘şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğini belgelemesi istenecek. Bu belgelerde de ilgili resmi kurum onayı aranacak.

Ticari Plaka Tahsis Belgesi başvurularında; kişilerden ‘Sosyal Güvenlik Kayıt Belgesi Sorgulaması’, ‘SGK’ya Tabi İşyeri Kaydı ve Sigortalılıktan Kaynaklı Borç Bilgisi Sorgulaması’ ‘Araçlarım Sorgulaması’ talep edilecek. İlgili belgelerle doğrulamanın yeterli görülmediği hallerde vergi dairesi veya benzeri kurumlardan da ilave belge talep edilecek.

TİCARİ PLAKANIN HİSSELERE BÖLÜNMESİ DE ORTADAN KALKIYOR

İBB açıklamasında, taksilere yaptığı denetimler kapsamında araç sahiplerine ulaşılması gereken durumlarda da sıkıntılar yaşandığı vurgulandı. Bununla birlikte, kanuni zorunluluklar dışında (veraset, mahkeme kararları vs.) ticari bir plaka mevcut hisse oranından daha küçük paylara bölünerek satılamayacak. Ticari plakaların yüzde 1, yüzde vb. hisseler veya 1/16 ya kadar (Bijon hisse adı altında) satılması nedeniyle, (daha önce hisseli halde satılan plakanın hisseli şeklinde satışı dâhil) olup yalnızca hissedarlar arası yüzde 100 hisse tamamlamaya yönelik satışlar yapılabilecek.

RUHSATLAR ASKIYA ALINMABİLECEK

Mevcutta taksi, taksi dolmuş veya minibüs plaka sahiplerinin ‘Şoförlük mesleğini geçim kaynağı olarak seçmiş olduğunu ve sürekli olarak icra ettiğine’ dair Bakanlar Kurulu kararı veya 5216 sayılı Kanun kapsamında, tüm kamu kurum ve kuruluşları ile esnaf odalarının katılımıyla çalışma komisyonu kurulacak. Bu komisyon taksi plaka sahiplerinin mevcut şartlara uygun olup olmadığını denetleyecek. Şartları taşımayan ticari plakaların ruhsatlarını askıya alabilecek.

Her ay gerçekleşen ve bu ay 28 Ekim’de yapılması planlanan UKOME toplantısında İstanbul’a 5000 taksi talebi yine gündeme gelecek. Daha önce dokuz defa UKOME’de reddedilen teklif onuncu kez oylamaya sunulacak.

SİNYALLERİ VERİLMİŞTİ

İBB Başkanı İmamoğlu, "İstanbullulara bir söz verdik. Taksi plakası ağalığı bitecek dedik. 16 milyon İstanbullu kazanacak" sözlerini kullanmıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da, Twitter'dan şu paylaşımı yapmıştı: "İstanbul’da ticari taksi plakası sahipliği konusunda, yasadan kaynaklanan uygulamaların ilk etabı yarın hayata geçiyor. Ticari plaka sahipleri için İstanbul’da yeni bir dönem başlıyor. Rantı engelleyecek, hizmet kalitesini artıracak bu uygulama şehrimize hayırlı olsun."