İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) ulaşıma yaptığı yüzde 40’lık zam tartışılmaya devam ederken, İBB Sözcüsü Murat Ongun, 109 liraya yükselen öğrenci abonman ücretiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, geçmiş dönemlerdeki öğrenci abonmanı ücretinin dolar karşılığının ne kadar olduğunu hatırlatan Ongun, İBB’nin AKP yönetiminde kalması durumunda öğrenci abonman ücretinin bugün 249 lira olacağını ifade etti.

Murat Ongun, tweetinde şu ifadeleri kullandı:

“2018’de, önceki İBB döneminde dolar 5 TL iken öğrenci abonmanı 85 TL idi, yani 17 dolar. 4 yıl sonra bugün dolar 14,7 TL ve öğrenci abonmanı 109 TL yani 7,4 dolar. İBB’de yönetim değişip, öğrenci dostu bir yönetim işbaşı yapmasa öğrenci abonmanı bugün 249 TL olacaktı.”

İBB’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı zamla, İstanbul’da öğrenci abonmanı 78 liradan 109 liraya çıkarılmıştı.

AKP, ÖĞRENCİLERİN ZAMDAN MUAF TUTULMASINI TALEP EDECEK

Öte yandan İBB Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, öğrencilerin yüzde 40 ulaşım zammından muaf tutulması için İBB Meclisine pazartesi günü teklif götüreceklerini söyledi.

Göksu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Dedik ki AK Parti olarak Cumhur İttifakı olarak pazartesi günü İBB Meclisi'ne bir teklif sunalım. Bu teklifte öğrencilerimiz için bu yüzde 40 zam geçersiz olsun ve bu yüzde 40'ı İBB sübvanse etsin. Böylece İETT de zarar görmesin, öğrencilerimiz de kazansın, İETT de kazansın istedik. Hayırlı olsun. Pazartesi günü Meclis'e sunuyoruz.”