Sürgün olarak gittiği Paris'teki evinde 21 yıl önce vefat eden sanatçı Ahmet Kaya'nın ölüm yıl dönümünde Hürriyet'te Murat Meriç'in bir yazısı yayımlandı. Yazıda Genel Yayın Yönetmeni olduğu dönemde, Ahmet Kaya ile ilgili "Vay şerefsiz" manşetini atan ve halen yazar olarak devam ettiği gazete ile kısa süre önce yollarını ayıran Ertuğrul Özkök'ün manşeti için, "Bu bahisteki en büyük tartışma, şu anda bu satırları okuduğunuz gazete tarafından atılan bir manşet. Ahmet Kaya, sonrasında hayatını, çok sevdiği memleketinden uzakta geçirmek durumunda kaldı. 'Dönemin koşulları öyleydi' diyecekler olacaktır ama onu hedef gösterenlerin, ilerleyen yıllarda onun mezarını ziyaret etmesi ya da onunla ilgili yazılar yazması, manşetin etkisini yazık ki yok etmiyor. Hepimizin içinde bir yaraydı bu, öyle kaldı" denildi.

'ONU SÜRGÜNE MAHKUM EDENLER ARTIK YERLERİNDE DEĞİL'

"Dünya değişiyor ama Ahmet Kaya değişmeyecek" diyen Meriç, "Onu sürgüne mahkûm edenler artık yerlerinde değil. Kalsalar da fark eden bir şey olmayacak: Ahmet Kaya hep yerinde, hep sevenlerinin kalbinde. Yaşasaydı da bu böyle olacaktı" dedi.

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici yazıyı sosyal medyada, "Murat Meriç, Ertuğrul Özkök’ün ayrılmasının hemen ardından Hürriyet’te Ahmet Kaya’yı yazmış. Hem de 'Onu sürgüne mahkum edenler artık yerlerinde değil' diyerek…" mesajıyla paylaştı.

ÖZKÖK, 'BİR DAHA BANA O MANŞETİ ATTIRAMAZLARDI' DEMİŞTİ

Haber Global'de Candaş Tolga Işık'ın konuğu olan Ertuğrul Özkök CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı helalleşme tartışmasıyla ilgili gelen, “Sizin de bir helalleşme listeniz var mı?” sorusuna, “Eğer gerçekten içimizdeki kini nefreti söküp atabilirsek yaptığımız hatalar hepimizin en büyük rehberi olabilir. Bana kimse bir daha hayatta yaşım müsait olsaydı, gazetecilik yapsaydım ‘Vay şerefsiz diye manşet attıramazdı” yanıtını vermişti.