Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 21’i tutuklu 108 ismin yargılandığı Kobani Davası’nda yaşananlar ile Gezi Davası’nda yargılananlara verilen cezalara ilişkin Taksim’de bulunan bir otelde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Oya Ersoy, ÖHD İstanbul Eş başkanları Esra Erin ile Gürkan İstekli’nin yanı sıra Kobani Davası avukatları ile hukuk örgütü temsilcileri de katıldı.

"BAHTİYAR ÇOLAK ÇETE MENSUBU"

Kobani Davası avukatlarından HDP PM üyesi Atilla Bahçıvan, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı anarak sözlerine başladı.

Kobani ve Gezi davasının benzeştiği durumlara değinen Atilla, Gezi davasında mahkeme üyelerden birinin AKP vekil adayı olduğunun açığa çıktığını hatırlattı.

Kobani davası mahkeme başkanı Bahtiyar Çolak’ın kriminal suçlara bulaştığına dikkat çeken Bahçıvan, "Kobani Kumpas davasının savcı tarafından değil AKP-MHP tarafından hazırlanmıştı demiştik. Ki iddianame çıktıktan sonra duyurusu 18 dakikada MHP’li twitter sayfalarında paylaşıldı. Bu iddianame ya MHP Genel Merkezinde hazırlandı ya da onlarla paylaşıldı. Biz bunu mahkemeyle paylaştık. Bahtiyar Çolak’ın bir çete mensubu olduğu ortaya çıktı. Bu çetenin MHP Genel Başkanını ve Süleyman Soylu’yu referans aldığını görüyoruz” diye konuştu.

"GÖZÜMÜZÜN İÇİNE BAKA BAKA YALAN SÖYLEDİ"

Bahtiyar Çolak’ın görevden alınma bilgisinin kendilerine verilmediğini vurgulayan Bahçıvan, mahkeme başkanının kendilerine "Bahtiyar bey burnundan ameliyat oldu. Ne zaman geleceği belli değil” yanıtını verdiğini ve daha sonra bu yanıtı veren başkanın mahkeme başkanı olarak atandığını kaydetti. Bahçıvan, “Gözümüzün içine baka baka yalan söyledi. Tıpkı Gezi davasında AKP’li mahkeme üyesinin gözümüze baktığı gibi. Şu an yürütülen süreç şaibelidir” dedi.

"BARIŞÇIL TOPLANMANIN TAMAMI SUÇ OLARAK GÖRÜLMEYE ÇALIŞILIYOR"

Adalet İçin Hukukçular grubundan avukat Özgür Urfa da “Türkiye’nin yargı pratiği, siyaset ile yargı arasındaki ilişki birbiriyle bağlantılı. Yargı iktidarın aparatıdır. 50 yıl önce de bu böyleydi. Türkiye’de muhalif siyaset yapmak suç haline getirilmeye çalışılıyor. Gezi, Kobani ve HDP kapatma davasında bizler bunu gördük. Barışçıl toplanmanın tamamı suç olarak görülmeye çalışılıyor. İktidarın politikalarına karşı çıkıldığında savcı ve hakimler eliyle bir algı oluşturulmaya çalışılıyor. Hükümeti istifaya davet etmek meşru ve yasal bir haktır. Bütün bu dosyalarda siyaset yapmayın, hükümete karşı çıkarsanız sonunuz böyle olur mesajı veriliyor" diye konuştu.

Demokrasi İçin Hukukçular üyesi Mustafa Söğütlü de bugünün 2’nci Dünya Savaşı’nın bitiş yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, faşizmin artıklarının Gezi ve Kobani davasında halen yaşadığını söyledi. Söğütlü, davaların takipçisi olacaklarını ve dayanışma içinde olacaklarını ifade etti.

Daha sonra konuşan HDP milletvekili Oya Ersoy, “Gerçek Kobani davası daha açılmadı, onu biz açacağız. IŞİD’e kapıları açan, sokağa dökülen milyonların üzerine paramiliter güçleri sürenleri açığa çıkarıp yargı önüne çıkaracağız. İşte o gerçek Kobani davası olacak” ifadelerini kullandı.

"HEP BERABER MÜCADELE ETMELİYİZ"

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da dayanışmanın büyütülmesi gerektiğini belirterek hukuk örgütlerine de dayanışma çağrısında bulundu.

Kerestecioğlu, “Daha özgür ve demokratik bir Türkiye için hep beraber mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

"HALKLARIN TALEPLERİ YARGILANIYOR"

Daha sonra tekrar söz alan Gürkan İstekli sürecin takipçisi olacaklarını belirterek "İktidarın, hükümetin bizi bu yargılamalarla, ağır cezalarla vermeye çalıştığı mesajı almadığımızı, almayacağımızı buradan bir kez daha belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Toplantı yapılan konuşmaların ardından sona erdi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı