Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, boşanma oranlarındaki artışa dikkat çekerek, "Mevcut kanunlarımızda eşler arasında bir kavga varsa, arabulucuların araya girmesi yasaktır. Biz diyoruz ki arabuluculuk oluşturun. Aileleri ayakta tutabilmek için ne gerekiyorsa yapın" dedi.
Yapıcıoğlu, Osmaniye'de Belediye Konferans Salonunda, partisinin üyeleriyle bir araya geldi. "Önce insan öncelik adalet" şiarıyla yola çıktıklarını söyleyen Yapıcıoğlu, 10 yıllık siyasi hayatlarında özgün duruşlarını koruduklarını ileri sürdü.

Kuruluşlarından itibaren belirledikleri hedeflere yavaş yavaş ancak emin adımlarla ilerlediklerini iddia eden Yapıcıoğlu, doğruluk ve istikamet üzere yollarına devam edeceklerini söyledi. Asıl başarının istikamet üzere kalabilmekte olduğunu ifade eden Yapıcıoğlu, hareket tarzlarında ilk günden bu yana herhangi bir değişiklik olmadığını iddia etti.

"GAYRİ MEŞRU YOL VE YÖNTEMLERE ASLA TEVESSÜL ETMEYECEĞİZ"

Yapıcıoğlu, "Bugün siyaset yapanlar, siyaseti yönetime gelmek ya da yönetimden bir pay almak için yapıyorlar. Yönetimden pay almak ya da o yönetime gelebilmek için de kullanılan vasıtaların meşru olup olmadığına çok fazla takılmıyorlar. Yani makyavelist bir anlayışla hedefe götüren her yol mubahtır diyorlar. Meşru-gayri meşru, doğru-yanlış fark etmez, yeter ki sonuç alıcı olsun, o yol ve yöntemi kullanmaktan herhangi bir beis görmüyorlar. İyilerini tenzih ederiz ama bu yol ve yöntemi kullananların sayıları o kadar çoğaldı ki vatandaş da bunu kanıksadı, bunu normal görmeye başladılar. Ama çoğunluk böyle yapıyor diye biz böyle yapmayacağız. İnşallah siyasetimizi dürüst yapacağız ve meşru bir zafere ancak meşru vasıtalarla varılabileceğine inanan insanlar olarak gayri meşru yol ve yöntemlere asla tevessül etmeyeceğiz" dedi.

CHP’li Bülbül: İcra dairelerindeki dosya sayısı yarım milyon arttı CHP’li Bülbül: İcra dairelerindeki dosya sayısı yarım milyon arttı

BOŞANMALARA KARŞI ARABULUCULUK TEKLİFİ

Boşanma oranlarındaki artışa dikkat çeken Yapıcıoğlu, "Maalesef her 4 erkekten biri evliliğinin beşinci yılını görmüyor. Bu çok ciddi bir toplumsal yaradır. Boşanmaların önüne geçebilmek için yapmamız gereken birkaç şey var. Şu anki mevcut kanunlarla aile arasında, eşler arasında bir sorun, bir kavga varsa kanunla arabuluculuk yasaktır. İnancımız bize neyi anlatıyor? Eşler arasında bir sorun çıktığında, kadının ailesinde bir, erkeğin ailesinde bir hakem girsin, aralarını düzeltsin. Kur'an-ı Kerimde de ‘sulh hayırlıdır’ buyrularak eşlerin barıştırılması tavsiye ediliyor. Mevcut kanunlarımızda ise eşler arasında bir kavga varsa, arabulucuların araya girmesi yasaktır. Biz diyoruz ki arabuluculuk oluşturun. Arabulucular Diyanetten, pedagoglardan, psikologlardan, sosyologlardan, kanaat önderlerinden, sivil toplum elçilerinden oluşsun. Aileleri ayakta tutabilmek için ne gerekiyorsa yapın" diye konuştu.

"VERGİ POLİTİKALARINIZI FAKİR FUKARANIN LEHİNE OLACAK ŞEKİLDE DEĞİŞTİRİN"

Asgari ücrete de değinen Yapıcıoğlu şunları söyledi:

"Asgari ücretle ilgili biz hükümete çok çağrı yaptık. 9 yıldır söylüyoruz; asgari ücretten vergi alınmamalı. Şimdi bir şey daha söylüyoruz: Diyoruz ki asgari ücretli maaşından vergi kesmiyorsunuz ama asgari ücretli yine vergi veriyor, nasıl veriyor? Harcarken veriyor. Diyoruz ki insanların hayatlarını devam ettirebilmesi için almak zorunda olduğunuz, zorunlu tüketim mallarından vergi almayınız. Harcarken dolaylı vergilerden hazneyi doldurduğunuzda hiçbir gereği olmadığı halde devletten yaşlı maaşı ya da yurttaşlık maaşı alan kişi de harcama yaparken vergi veriyor. Vergi politikalarınızı fakir fukaranın lehine olacak şekilde değiştirin diye çağrıda bulunuyoruz"