Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Kobani soruşturması” kapsamında tutuklanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen'in yerine İçişleri Bakanlığı tarafından aynı anda Kayyım olarak atanan Kars Valisi Türker Öksüz'ün ilk iş olarak belediye önünde Cuma namazını kılmasına HDP milletvekili ve Demokratik İslam Kongresi (DİK) Eş Sözcüsü Hüda Kaya tepki gösterdi. 

Yazılı açıklama yapan Kaya, "Allah'a inanan, peygamberin yolunda ilerleyen ve Kuran'ı kendine rehber ve yoldaş edinen her Müslüman bilir ve bilmelidir ki, yalan, hırsızlık, gasp ve işkence suç ve günahtır. Seçimle, insanların iradesiyle bir şehre seçilmiş kişileri düzmece sebeplerle, yalanlarla gözaltına alıp, tutuklayıp sonra kayyum atayarak şehri ve halkın iradesini gasp edenler, bunu meşrulaştırmak namazla insanları Allah ile aldatıyorlar" diye belirtti. 

'TARİH BUGÜN ONLARI LANETLE ANMAKTADIR'

Kendilerine hak gördüklerini başkalarından esirgeyenlerin ne halkın ne hakkın önünde namazla aklanamayacaklarını belirten Kaya, şöyle devam etti: "Zira Hz. Hüseyin'i katleden Yezid ve askerleri de namaz kılıyordu, Kabe'yi taşlayan Haccac-ı Zalim de namaz kılıyordu. Ebu Hanife'ye ve Ahmet bin Hanbel'e zindanlarda işkence edenler de namaz kılıyorlardı. Ama tarih bugün onları lânetle anmaktadır." 

‘İKTİDARI NAMAZ KURTARMAYACAK'

Hırsızlık ederek, adaletsizlik yaparak, halkın gözüne baka baka yalan söyleyerek, insanlara işkence ederek varlığını koruyan bir iktidarı hiçbir namazın kurtaramayacağını vurgulayan Kaya, "Namaz; insanları Allah ile aldatarak zulüm yapan iktidarların değil, dinin, hakikatin, adaletin direğidir" dedi. 

Kaynak: Mezopotamya Ajansı