Hüda Kaya Adalet Bakanına sordu: Çıplak arama işkencesi mevzuattan çıkarılacak mı? 

HDP’li Kaya, Hüda Kaya, verdiği soru önergesinde Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e "Çıplak arama işkencesi mevzuattan çıkarılacak mı?" diye sordu 

Güncel 23.12.2020 - 16:39 23.12.2020 - 16:39

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, son günlerde tekrar gündeme getirilen ve iktidar tarafından reddedilen çıplak arama uygulaması ile ilgili Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Önergede Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 36. maddesinde mahpusların koğuş ve hücrelerinde, üstlerinde ve eşyalarında her zaman arama yapılabileceği ancak çıplak aramaya dair bir hüküm yer almadığı, ancak 2006 yılında Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Tüzüğün 46. maddesi ile mevzuata dahil edildiği ve son olarak da Nisan 2020'de Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi İle Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin 34. maddesi ile cezaevi idaresine çıplak arama yetkisi tanıyan maddenin aynen korunduğu hatırlatıldı. 

Çıplak aramanın sadece görevliler huzurunda ve yalnız yapıldığı için ispatının mümkün olmadığı ve aranan kişilerin odaya tek tek alınması sebebiyle şahitlerinin de olmadığı belirtilen soru önergesinde şu ifadeler yer verildi: 

"Hiçbir ispat yolunun olmadığı koşullarda mahpuslara çıplak arama dayatılmaktadır. Buna rağmen kadınların beyanı hiçe sayılarak, bunu ispatlamaya yönelik delil, belge istenmektedir. Özellikle kadınlar olmak üzere birçok mahpus bu işkenceye maruz bırakılmakta, 'makul şüphe ve ciddi emare' ile hükümlülük şartı öne sürüldüğü halde cezaevi görüşlerinde ziyarete getirilen çocukların bezlerine kadar arama yapılmakta, retina taramasıyla girişlerin sağlandığı binalarda insanlar keyfi olarak çıplak aramaya maruz bırakılmaktadır. Mahpuslar, cezaevine üzerleri aranmış bir şekilde gözaltı merkezlerinden getiriliyor olmasına rağmen yine çıplak arama yapılmaktadır." 

Hüda Kaya önergede Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün şu sorulara yanıt vermesini istedi:  

*Hapishanelere girişte uygulanan çıplak arama Bakanlığınızın yazılı veya sözlü talimatı ile mi yapılmaktadır? 

*20 Temmuz 2016 tarihinden bugüne kadar çıplak arama ile ilgili Bakanlığınıza mahpuslar tarafından yapılmış şikâyet başvurusu sayısı kaçtır? Bu şikâyet başvurularının kaçı kadınlar, kaçı çocuklar tarafından yapılmıştır? Aynı tarihten bugüne kadar kaç mahpus ailesi aynı temelli şikâyet başvurusu yapmıştır? Bu kişilerin şikâyetleri değerlendirilmiş ve gereği yapılmış mıdır? 

*Çıplak arama uygulamasının ulusal ve uluslararası hukuktaki dayanakları nelerdir? 

*Çıplak arama işkencesi mevzuattan çıkarılacak mıdır? 

*Çıplak aramaya direnen kişilerin darp edildiği iddialarının olduğu durumlarda, darp edenlere dair soruşturma başlatılmış mıdır? 

*Çıplak aramanın yapıldığı koşullar bilindiği halde ilgili şikâyet bildirimlerinde istenen delillerden kasıt nedir? 

*İspatın imkânsız olduğu bu koşullarda İstanbul Sözleşmesi imzacısı olan bir ülkede ispat yükümlülüğü neden kadına yıkılmaktadır? 

*Bir cezaevinden başka bir cezaevine jandarmanın sıkı gözetiminde ring aracı ile nakiller yapıldığında dahi çıplak arama yapmanın gerekçesi nedir? 

*Gözaltı merkezlerinden cezaevlerine üzerleri aranmış olarak gelen tutukluların çıplak aranmasının gerekçesi nedir? 

*Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde üniversiteli genç kadınlara uygulanan çıplak arama işkencesinin sorumluları hakkında işlem başlatılmış mıdır? 

*Cezaevi ziyaretleri sırasında aileleriyle gelen küçük çocukların bezlerinin çözülmesi çocuğun beden bütünlüğüne saldırı değil midir? Bu uygulamadan sorumlu kişilere ve kurumlara gereken yaptırım uygulanmış mıdır? 

*Retina taraması yapılarak geçişlerin sağlandığı, teknolojinin bu kadar geliştiği cezaevlerinde neden çıplak arama gibi insanlık dışı bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaktadır? 

*Çıplak aramanın mevzuattaki haliyle hangi koşullarda uygulandığına dair mahpuslara bilgilendirme yapılmakta mıdır? Mahpuslara hakları bildirilmekte midir? 

*Türkiye genelinde bugüne kadar çıplak arama ile ilgili kaç bildirim yapılmıştır? Kaç kişi çıplak aramaya karşılık yasal hakkını kullanmıştır? 

*Hapishanelerde artan çıplak arama, kötü muamele ve işkence iddiaları düşünüldüğünde Bakanlığınızın bu insan hakkı ihlalleriyle mücadele etmeye yönelik, planlamakta olduğu bir müdahale bulunmakta mıdır? 

Kaynak: Evrensel 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@